محتوا محتوا

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان در تفت:


معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد در نشست مجمع سلامت شهرستان تفت وجهه مردمی در توانمندسازی افراد را موثرین راه در پیشگیری از بیماری و فرهنگ سازی بهداشت دانست.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد در نشست مجمع سلامت شهرستان تفت گفت: مجمع سلامت مجموعه از موضوعات به هم پیوسته اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که روی سلامت تاثیر می گذارد؛ امروز همه دنیا به این نتیجه رسیده است که سلامت، تنها به مراقب و درمان بیماری نیست.

دکتر «محمد حسن لطفی» افزود: امروز جهان به این نتیجه رسیده است که عواملی وجود دارد که ناپیدا و پنهان بیماری را ایجاد می کند لذا ما باید توجه خود را به  بررسی علل این عوامل معطوف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، شما به کوه یخی توجه کنید که نیمی از آن درون آب و نیمی از آن بیرون از آب است؛ قسمت بیرون از آب هم همان بیمارانی هستند که به ما مراجعه می کنند و درمان می شوند و ما باید به نیمه زیر آب که در واقع کسانی هستند که هنوز بیمار نشدند توجه کنیم تا هم بار نظام سلامت کشور را سبک کنیم و شاخصه بیماری جامعه را پایین بیاوریم.

وی با بیان اینکه مجموعه عوامل اقتصادی و اجتماعی در حوزه سلامت مؤثر است، گفت: مهمترین مؤلفه های موثر بر سلامت مردم در استان یزد شامل بیماری های غیرواگیردار، آسیب های اجتماعی، رسوخ سبک زندگی غربی، افزایش استرس های متعدد در زندگی افراد، عدم توجه به دوران کودکی به ویژه دوسال اول، محرومیت های اجتماعی و استفاده بیش از حد از غذاهای فست فود است.

این مقام مسئول، وجهه مردمی در توانمندسازی افراد را موثرین راه در پیشگیری از بیماری و فرهنگ سازی بهداشت دانست و تصریح کرد: طرح های مردمی و محلی استان یزد در امر سلامت مانند طرح تبسم امروز در سطح کشور به عنوان یک الگو معرفی می شود.

انتهای پیام/م*

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.