محتوا محتوا


آب مهمترین دغدغه روستاهای «تفت»


در حالی که خالی شدن روستاها خسارت‌های زیادی برای استان به دنبال دارد، با توجه به مشکلات متعدد به ویژه در زمینه آب، روستائیان مهاجرت به شهرستان‌ها را بهترین راهکار می‌دانند.

به گزارش صبح تفت، دهیاران روستاهای شهرستان تفت شامگاه شنبه در دیدار با استاندار یزد و نماینده مجلس شورای اسلامی مشکلات خود را مطرح کردند و عمده‌ مشکلات روستاها در مبحث آبرسانی، پسماند‌ها و زباله‌های مسافرین پایان هفته، نبود اشتغال و مسکن در روستا، نبود مرکز بهداشت یا فرسوده بودن محل مرکز بهداشت، عدم پاسگاه نیرکی انتظامی و امنیتی، مشکلات معادن و حادثه خیز بودن جاده‌ها بود.

در روستاهای استان قنات‌های بسیاری وجود دارد و برای احیای قنوات لازم است که اعتبار ملی برای لای روبی انجام شود، شهرستان تفت تعداد بسیار زیادی قنات دارد و لازم است برای احیای آن‌ها اقدام شود.

متاسفانه بسیاری از پروژه‌ها به دلیل ناهماهنگی‌های دولتی، کمبود بودجه، نبود زیر ساخت یا مشکلات اهالی محل معطل مانده و نیاز است با پیگیری سریع موانع آن برطرف شود.

در جلسه طولانی 10 دهیار، سه بخشدار و فرماندار شهرستان تفت در خصوص نیازها و مشکلات منطقه خود را مطرح کردند.

عابدینی دهیار روستای علی آباد تفت در این جلسه گفت: روستا دارای 250 خانوار و 750 نفر است اما در فصل بهار میزبان بیش از 2500نفر تا 3هزار نفر است و پسماند و زباله‌ها در منطقه مشکل‌زا است، از لحاظ آموزشی وضعیت خوبی نداریم و کلاس‌های مدرسه چند پایه‌ای هست و نبود امکان تحصیل در روستا سبب مهاجرت مردم به شهر شد.

دهقان‌‌پور دهیار روستای اسلامیه هم در ارتباط با مشکلات روستای خود گفت: در روستا طرح‌های مناسب گازرسانی، شبکه فاضلاب و آبرسانی انجام شده است، تنها دارای یک سالن ورزشی است، روستا در تمام طول سال میزبان مهمان‌های استانی است، به دلیل وجود پیست در فصل سرد سال جمعیت زیادی به منطقه می‌آیند و مقدار بسیار زیادی زباله و پسماند به جای می‌ماند، نبود ایستگاه آتش‌نشانی و فرسوده بودن خانه‌ی بهداشت از اصلی‌ترین موضوعات برای پیگیری است‌.

پورآدینه از روستای طزرجان هم ابراز امیدواریم کرد بتوانیم با کمک مسئولان به مسائل روستا از جمله عدم اجرای کامل طرح هادی، دو بانده کردن جاده، کمبود زمین ورزش، نبود استخر و کاهش ذخیره آب کشاورزی، مرمت و بازسازی بافت‌های تاریخی، تهیه منبع آب آشامیدنی، مشکل زباله‌های اخر هفته و عدم برقراری ارتباط تلفن همراه، خرابی آسفالت معابر روستا، نبود واحد آموزشی متوسطه و ساخت پارک طبیعت بپردازیم.

در این نشست بسیاری از مسائل و مشکلات توسط مدیران استانی ارزیابی شد و راهکار برای رفع و پیشرفت در اقدامات داده شد، قول مساعدت داده شد تا بقیه مواردی که توسط دهیاران و بخشداران مطرح شده توسط مدیران بر اساس اولویت رسیدگی و حل و فصل شود.

منبع: تسنیم
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان