محتوا محتوا

پای صحبت های نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد:


نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان یزد گفت: تفاوت سال گذشته و وضعیت فعلی بازار مسکن این است که متاسفانه قدرت خرید مردم به سطح بسیار پایینی رسیده است یعنی اگر کسی بنا داشته با برنامه ریزی شش ماهه خود خانه ای را خرید کند در وضعیت فعلی این توان را نخواهد داشت.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان یزد در گفتگو با خبرنگار صبح تفت، در رابطه با وضعیت خرید و فروش مسکن گفت: تلاطم بازار ارز و افزایش ناگهانی نرخ دلار در چند ماه گذشته باعث گران شدن شدید مواد اولیه و اجناس مورد نیاز ساختمان سازی شده است.

«حسن ذوالفقاری» افزود: از طرفی کوچکترین مصالح مورد نیاز ساخت و ساز گران شده است و حتی در برخی کالاهای اساسی مانند میلگرد و آهن رشد 200 درصدی قیمت را داشته ایم؛ امروز نمی توانیم کالا مورد نیازی در ساخت و ساز را نام ببریم که گران نشده باشد.

وی افزود: متاسفانه فرهنگ نادرستی در بین مردم ما وجود دارد همین که صحبت از گرانی می شود به بازار هجوم می آورند و از ترس گران شدن اقدام به خرید می کند که همین موضوع به التهاب و افزایش قیمت ها کمک می کند.

وی ادامه داد: از  طرفی کاهش ارزش پول باعث شده است تا کارگران افغانی نیز به دستمزد های سابق راضی نباشند و گران شدن دستمزد که همچنان ادامه خواهد داشت نیز علت دیگر گرانی مسکن شده است.

این فعال صنف املاک تصریح کرد: در حال حاضر قیمت خانه و زمین بین 30 تا 40 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته است به عنوان مثال خانه ای که قیمت آن در اردیبهشت ماه 670 میلیون تومان کارشناسی شده بوده، در مرداد ماه به بیش از 740 میلیون تومان کارشناسی شده است؛ قیمت زمین در مناطقی مانند بلوار جمهوری و صفائیه 1ونیم میلیون به ازای هر متر افزایش داشته است.

 نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد با بیان اینکه گرانی مختص یک منطقه نیست و در کل کشور مشاهده می شود، اذعان داشت: متاسفانه میزان خرید و فروش خانه و زمین نسبت به سال گذشته تغییر نداشته است چراکه ما در سال گذشته عدم رونق خرید و فروش را داشتیم به خاطر اینکه رکود بر بازار حاکم شده است اما در وضعیت فعلی عدم رونق خرید و فروش به خاطر گرانی است.

وی ادامه داد: تفاوت سال گذشته و وضعیت فعلی بازار مسکن این است که متاسفانه قدرت خرید مردم به سطح بسیار پایینی رسیده است یعنی اگر کسی بنا داشته با برنامه ریزی شش ماهه خود خانه ای را خرید کند در وضعیت فعلی  این توان را نخواهد داشت.

 ذوالفقاری ادامه داد: با گران شدن قیمت مسکن، مردم به سمت اجاره نشینی حرکت می کنند که به علت متقاضی زیاد و عرضه کم، اجاره بها نسبت به سال گذشته 30 تا 50 درصد افزایش قیمت داشته است.

وی با اشاره به عدم نظارت بر بازار گفت: متاسفانه نظارت و قانونی برای تعیین نرخ وجود ندارد به عنوان مثال در اجاره بها، صاحب ملک تعیین کننده قیمت است و هر قیمتی را بخواهد بر روی ملک خود می گذارد و یا در قیمت آهن ثباتی در بازار وجود ندارد.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک استان یزد با بیان اینکه سیاست ارزی جدید دولت تغییری در بازار ایجاد نکرده است، اذعان داشت: اگر قیمت ارز کنترل و کاهش داشته باشد می توانیم شاهد کاهش قیمت مسکن در بازار حقیقی باشیم.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.