محتوا محتوا

پای صحبت های مسئول تفتی گروه «رفتگران طبیعت» استان یزد؛


مسئول هماهنگی گروه «رفتگران طبیعت» استان یزد آرزو دارد تا روزی بیاید که نیاز به این برنامه ها و فعالیت چنین گروه هایی نباشد.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، «رفتگران طبیعت» نام یک گروه داوطلبانه مردمی برای پاکسازی محیط زیست ایران از زباله‌ است. این گروه در سال ۱۳۹۱ با شعار «ما دیگه آشغال نمی‌ریزی» فعالیت خود را آغاز کرد؛ این گروه هم اکنون در ۳۱ استان  شعبه دارد.


«گروه رفتگران طبیعت» در استان یزد توسط «جواد رفیع زاده تفتی» اداره می شود؛ روز نایلون بهانه ای شد تا با مسئول این گروه به گفتگو بنشینیم.

«جواد رفیع زاده تفتی» می گوید: «گروه رفتگران طبیعت» 17 شهریور ماه سال 1391 با هماهنگی آقای «کاظم نجار» بنیاگذار این گروه در کشور و به همت «بانو دهقانی» و «امیرمنتظری» در استان یزد شروع به فعالیت کرد و اینجانب چند سالی است که با همکاری خانم «فیروزفر» هماهنگی های گروه را انجام می دهم؛ این گروه متعلق به شخص خاصی نیست و هر کسی میتواند در چارچوب گروه، هدایت این فعالیت اجتماعی را به عهد گیرد.

این فعال اجتماعی در رابطه با فعالیت های این گروه مردمی، اظهار می دارد: هر چند مدت اعضای این گروه در یکی از امکان تفریحی، تاریخی یا ییلاقی گرد هم جمع می شوند و با کیسه های زباله به جمع آوری زباله های غیر قابل تجزیه می پردازند و پس از آن با مردم حاضر در منطقه صحبت می کنند و از آن ها می خواهند تا امروز زباله های خود را در طبیعت رها نکنند و این روند را در طول سال ادامه دهند.

وی ادامه می دهد: در هر برنامه پاکسازی طبیعت حدود 20 تا 30 نفر حضور دارند ولی تعداد اعضای گروه که از ابتدا شکل گیری تاکنون به جمع ما پیوسته اند حدود 400 نفر است البته در فضای مجازی 17 هزار نفر فعالیت های این گروه را دنبال می کنند.

«رفیع زاده» عشق به طبیعت و زیبایی محیط پیرامون را یکی از انگیزه های اصلی شکل گیری این گروه بیان می کند و می افزاید: این گروه تاکنون 96 منطقه را در نقاط مختلف استان یزد در شهرستان های تفت، میبد، مهریز و بافق که امکان حضور و تردد داشته را پاکسازی کرده است.

وی هدف اصلی این فعالیت مردمی را ایجاد دغدغه برای هر انسان در حفظ محیط زیست می داند و تصریح می کند: همه تلاش ما این است که ایمان را در هر انسان به وجود آوریم که طبیعت و محیط زیست یک سرمایه شخصی است که بدون هیچگونه هزینه ای بدست ما رسیده؛ همانگونه که ما از وسیله نقلیه شخصی خود نهایت حفاظت و نگه داری را انجام می دهیم باید با طبیعت خود هم همین رفتار داشته باشیم.

مسئول «گروه رفتگران طبیعت» استان یزد در توصیف پلاستیک می گوید: پلاستیک بمب اتمی است که کم کم به دست خود انسان ساخته می شود و تدریجی طبیعت و زندگی طبیعی انسان را نابود می کند.

وی  آرزو میکند که ان شاالله روزی بیاید که نیاز به این برنامه ها و فعالیت چنین گروه هایی نباشد، و با بیان این خاطره به گفتگوی خود با ما پایان می دهد:« در یکی از برنامه هایی که در مکان تاریخی دخمه زردشتیان صفائیه یزد در حال پاکسازی بودیم؛ جمعیت توریست زیادی ما را مشاهده کرده و بعد از اطلاعات و آگاهی که از فعالیت این گروه به آن ها دادیم؛ شروع به همراهی با ما در پاکسازی طبیعت کردند و خیلی برایشان این گونه کار ها برای آن تازگی و تعجب داشت!»

انتهای پیام/م*
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.