محتوا محتوا

خطر بهداشت مهریز راتهدید می کند


سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان مهریز از معدوم‌سازی ۴۵ هزار قطعه مرغ تخمگذار در این شهرستان خبر داد.

به گزارش یزد رسا، نجیب الله محمدی با اشاره به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در یکی از واحدهای مرغ تخمگذار این شهرستان اظهار داشت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی است که دستگاه‌های تنفس، گوارش یا عصبی بسیاری از انواع طیور و سایر پرندگان را مبتلا می‌کند و شدیدترین نوع بیماری به‌صورت حاد و عمومی است که در طیور با یک دوره کوتاه و مرگ‌ومیر بسیار بالا مشخص می‌شود.

وی افزود: به رغم اینکه شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به شدت و اندازه شیوع آنفلونزای انسانی نیست و خیلی سخت از پرنده به انسان منتقل می شود، اما در صورت انتقال، درصد تلفات و کشندگی آن بالاست و به همین دلیل، مجامع بین المللی بر کنترل این بیماری تاکید دارند.

محمدی با اشاره به جایگاه نخست شهرستان مهریز در تولید تخم مرغ در استان و وجود بیش از ۸۲ واحد مرغداری که یک میلیون و ۴۵۰ هزار قطعه مرغ تخمگذار و ۸۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی  در آنها نگهداری می‌شود، عنوان کرد: با توجه به نزدیکی یکی از واحدهای ۴۵ هزار قطعه ای نگهداری مرغ تخمگذار این شهرستان به کانون آنفلونزای شناسایی شده فوق حاد پرندگان شهرستان یزد و دچار شدن تمام مرغ‌های این مرغداری به این بیماری، همه ۴۵ هزار قطعه مرغ  تخمگذار این مرغداری به همراه ۲.۵ تن دان مرغ و ۴.۵ تن تخم مرغ به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان با نظارت کارشناسان دامپزشکی شهرستان معدوم شد.

وی ادامه داد: تولید تخم مرغ این مرغداری روزانه ۲.۵ تن بود و وجود این بیماری در این مرغداری علاوه بر ضرر اقتصادی، بهداشت شهرستان مهریز که بزرگترین تولیدکننده تخم مرغ استان است را به خطر انداخته و توجه خاص مسئولان استان و شهرستان را می طلبد.

مهر نوشت: سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان مهریز از شهروندان مهریزی خواست: از خرید پرنده از افراد دوره گرد به طور جدی خودداری کرده و انواع مرغ ها و پرندگان خود را در قفس نگهداری کنند و ظرف غذا و آب آنها را از سایر پرندگان و حتی کبوترها و گنجشک‌ها دور نگه دارند.

وی افزود: مرغ و خروس، بوقلمون، اردک، غاز، مرغ شاخدار، پرندگان آبزی وحشی و زینتی و شترمرغ می توانند میزبان این بیماری باشند وعلائم حاد تنفسی، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا، بی حالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دان، انتشار سریع بیماری در گله و در نهایت افت شدید تولید از علائم این بیماری است.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.