محتوا محتوا

مدیر عامل روزنامه جوان تشریح کرد

آورده‌های نبرد جمهوری اسلامی با داعش/ مشکل کشور ما مدیریت است


گنجی گفت: اولین آورده نبرد با داعش تحقق آرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج جهانی اسلام بود. ما در خواب هم نمی دیدیم ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، سوری، لبنانی و عراقی در کنار هم بجنگند، این کار کمی نبود.

به گزارش صبح تفت؛ مدیرعامل روزنامه جوان شب گذشته در همایش فرهنگی بصیرتی چراغستان در مهریز گفت: دشمنان انتظار نداشتند انقلاب از مرزهای ایران فراتر رود چرا که آن را یک انقلاب شیعی- فارسی می دانستند که در بین کشورهای سنی-عربی محصور شده بود.

دکتر عبد الله گنجی افزود: اما هنوز زمانی که ما در اوایل انقلاب درگیر مشکلاتی نظیر جنگ تحمیلی بوده و کاری برای صدور انقلاب انجام نداده بودیم شیعیان در جنوب عراق به رهبری شهید صدر قیام کردند، در فلسطین اسلامگرایان به خط مقدم نبرد علیه اسرائیل شتافتند، در لبنان حزب الله شکل گرفت، در مصر اسلامگرایان انورساداتی که با اسرائیل سازش کرده بود را ترور کردند، در ترکیه و سودان اسلامگرایان به قدرت رسیدند. با وجود این بازتاب های انقلاب اسلامی دشمنان دریافتند تز حرکت شیعی-فارسی در برابر سنی_عربی اشتباه است. تمام مشکلات ما نظیر جنگ 8 ساله، محاصره اقتصادی، ترور ها و آشوب ها به خاطر همین نفوذ است.

وی تاکید کرد: پادشاه اردن برای تحریک و تقابل شیعه و سنی اعلام کرد که هلال شیعی در خاورمیانه شکل گرفته است، تشکیل داعش نیز برای گسستن این هلال بود.

این مدرس دانشگاه بیان داشت: کارشناسان در همان سال اول به این نتیجه رسیدند که اسد دوام نمی آورند، اما رهبر انقلاب دستور دارند بایستید و مقاومت کنید. هر چه زمان گذشت مشخص شد این ها بحثشان اسد نیست می خواهند تمام اماکن مقدس شیعه را از بین ببرند. فهمیدیم داستان نابدی تشیع است.

گنجی گفت: علی رغم خسارت ها، نابودی زیرساخت ها و کشتاری که اتفاق افتاد، این جنگ از نظر استقرار سرزمینی داعش تمام شد و آورده هایی برای ما داشت که هرگز فکرش را هم نمی کردیم.

وی ادامه داد: اولین آورده نبرد با داعش تحقق آرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج جهانی اسلام بود. ما در خواب هم نمی دیدیم ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، سوری، لبنانی و عراقی در کنار هم بجنگند، این کار کمی نبود. کسانی که به دنبال نابودی هلال شیعی بودند حالا با نیروهایی مواجه هستند که می دانند منحل نخواهد شد و برای نابودی اسرائیل متحد می ماند. این را سید حسن نصرالله هم علناً اعلام کرد.

مدیرعامل روزنامه جوان اضافه کرد: آورده دوم این حوادث تشکیل حشدالشعبی در عراق بود، عراق یک ارتش فروپاشیده داشت اما الان حدود 800 هزار نیروی جوان، ورزیده و معتقد به انقلاب اسلامی دارد که فرمانده این گروه خود را سرباز حاج قاسم سلیمانی می داند.

وی ادامه داد: همچنین یک حزب الله هم در سوریه شکل گرفت در حالی که دشمنان فکر نمی کردند یک جریان مسلح مذهبی در سوریه شکل بگیرد.

گنجی گفت: این نبرد قدرت منطقه ای ایران را اثبات کرد، ایران در اوج تحریم خود را در میدان عمل ثابت کرد.

وی بیان داشت: ترکیدن حباب دولت سازی کرد ها در عراق دیگر آورده این نبرد بود. تا قبل از این گمان می کردیم اگر دولت کردی در منطقه شکل بگیرد کردستان عراق، ایران، ترکیه و سوریه به هم می ریزد. با هجوم داعش به عراق صهیونیست ها به کردهای عراق مشاوره دادند که دولت عراق نمی تواند همزمان با کردها و داعش بجنگد، لذا کردهای عراق اعلام استقلال کردند. اما دیدیم که داستان استقلال خواهی کردها نیز برای همیشه تمام شد.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: درگیری ما و سعودی ها را همه در منطقه دیدند. سعودی ها میلیاردها دلار هزینه کردند و از سوی ما تحقیر شدند، اینکه می بینیم تهدید کردند که جنگ را به داخل ایران می کشانیم و همچنین 27 درصد هشتگ های اغتشاشات از عربستان آمده بود همه نتیجه همین شکست است.

وی تاکید کرد: آورده دیگر ما این بود که دفاع از اماکن مقدسه شیعه را تکرار و تمرین کردیم و اثبات شد آمادگی دفاع از مقدسات خود را داریم.

گنجی در ادامه تشریح آورده های نبرد و پیروزی مقابل داعش اظهار کرد: نسل جدید به این واسطه فرهنگ شهید و شهادت را لمس کرد و این تزریق خونی به رگ های تشیع بود.

وی تصریح کرد: در 200 سال قبل در ایران غیر از تجزیه، اشغال توسط قدرت های خارجی و قراردادهای ننگین چیزی نداشتیم. اما حالا در خاورمیانه آمریکا را شکست دادیم و کاری کردیم که قدرت های بزرگ آمدند و مذاکره کردند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: برای اولین بار توانستیم ابر قدرتی مثل روسیه را وارد جنگی بکنیم که ما درگیر آن هستیم. هر چند روس ها هم به دنبال  منافع خودشان را داشتند اما ما آنها را متقاعد کردیم که به سوریه بیایند و آمریکا نتوانست آنها را از این کار بازدارد.

گنجی با اشاره به آشوب های صورت گرفته در کشور عنوان کرد: دشمن نظریه ای دارد که می گوید هیچ وقت نباید در خاورمیانه آرامش وجود داشته باشد چون در غیر اینصورت علیه اسرائیل برنامه ریزی می کنند، داستان های اخیر هم طراحی های پس از داعش است.

وی اضافه کرد: در قضیه اخیر مردم دیدند سلطنت طلب ها و منافقین به میدان آمده اند و هدف مطالبه مردمی و اعتراض به بیکاری و گرانی نیست، بلکه جریان جریانی کاملا ضد انقلابی است، لذا این آشوب هم پایان یافت اما داستان ما تمام نمی شود. تا هویت انقلابی خود را حفظ کنیم آرامش نخواهیم داشت. تا کنون ما هزینه اسلام خواهی و استقلال خواهی خود را می دادیم.

گنجی در پایان اذعان داشت: کشور ما نه مشکل منابع مالی دارد و نه مشکل نیروی انسانی، مشکل ما مدیریت است. مشکل ما این است که نگاه مدیران ما به اروپاست، رئیس جمهور فرانسه روزی یک توهین به ملت ما می کند اما مسئولان ما به دنبال دعوت از او برای حضور در ایران هستند، در حالی که ارتباط با فرانسه هم آورده ای برای ما ندارد و فرانسه هنوز که هنوز است برجام را اجرا نکرده است.

انتهای پیام/
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.