محتوا محتوااگر برای تدفین در پارک بزرگ شهر تفت مخالفت شود دیگر به این شهر شهید اختصاص داده نخواهد شد و مردم تفت از فیض حضور شهدا محروم خواهند شد.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، «پیکرهای ۲۴۰ شهید همزمان با ایام فاطمیه در ۳۱ استان کشور تشییع می‌شود» تیتر خبری است که سردار سید محمد باقرزاده فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه استقبال از پیکرهای مطهر ۹۸ شهید دفاع مقدس اعلام کرده است.

240 شهید گمنام دفاع مقدس همزمان با ایام فاطمیه در 31 نقطه کشور تشییع خواهند شد و گویا شهرستان تفت که سالیانی است توفیق استقبال و میزبانی از شهدای گمنام را نداشته در ایام فاطمیه یکی از نقاطی خواهد بود که میزبان شهدای گمنام و تدفین این مهیمانان آسمانی خواهد بود.

اما با مطرح شدن موضوع تدفین شهدای گمنام در شهر تفت، مکان دفن این شهدا در شهر تفت محل بحثی در فضای مجازی شده است.

جدای از اینکه شهدا در چه مکانی دفن می شوند، باید به این مهم پرداخت که شهدا بزرگ ترین اسطوره های فداکاری، ایمان و عزت ایران اسلامی می باشند و با گسترش و تعمیق فرهنگ ایثار و خودباوری می توان به توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور شتاب بیشتری بخشید و آن را در راستای اهداف والای اسلامی هدایت نمود.

خاک سپاری پیکر شهدای جنگ تحمیلی در مکان هایی چون دانشگاه، پارک و... همواره یادآور این موضوع مهم است که عزت، استقلال و امنیت امروز کشور در سایه فداکاری های شهدا حاصل شده است. و باید بعضی از کلاس های درس کنارمرقد آنانتدفین و حضور شهیدان گمنام در پارک ها و دانشگاه ها یک تذکر برای ما و نسل های ماست و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت که موجب حفظ استقلال کشور می شود. یکی از مهم ترین فواید حضور شهدا در بین کسانی که در پارک ها و دانشگاه رفت وآمد دارند، به وجود آمدن یک فضای روحانی و معنوی است؛ مکانی برای توجه به معنویات، جایی برای عبادت، توجه به خدا، توسل به اولیای الهی، توجه به ارزش های دینی، پررنگ نمودن و برجسته کردن آن، برقراری رابطه با دوستان خدا که همان شهدا هستند، بهره بردن از آن ها، برپایی مراسم های شاد دینی و مذهبی و حتی جایی برای فکر کردن و آرامش گرفتن. تدفین شهدای گمنام پارک ها و در دانشگاه، باعث ایجاد فضایی معنوی در کنار تفریح و یادگیری علوم سبب  آرامش و شناخت و قدر شناسی امنیت امروز نزد اذهان نسل ها ی ما می شود .

بزرگ ترین اثر و خاصیت شهید، حماسه آفرینی او است. در ملت هایی که روح حماسه؛ مخصوصاً حماسه الهی می میرد، بزرگ ترین خاصیت شهید این است که آن حماسه مرده را از نو زنده می کند، بنابراین اسلام همیشه نیازمند به شهید است؛ چون همیشه نیازمند به حماسه آفرینی است، حماسه های نو به نو و آفرینش های جدید. بر این اساس، دیگر شهدای گمنام، مجهول الهویه نخواهند بود. هرچند نام و نشان خانوادگی ندارند، اما بزرگ ترین شناسه و ویژگی دینی و ملی را همراه داشته و برای تمام جامعه و نسل های آینده شناخته شده اند. بر این اساس، بدن شهید هم در اسلام از جایگاه و قداست ویژه ای برخوردار است. و حضور آنان در پارکها و دانشگاه ها  رو ح تازگی حماسه  را  به جامعه ارزانی می کند؛ و ضمن آن قداست فضای سرسبز پارک را که نشان از طراوت نشاط آفرینی دارد  لطافت تلفیقی از بهره های مادی ومعنوی می بخشد. که باید پیوست فرهنگی آن مورد توجه مسئولین امر مدیریت شهری قرار گیرد.

یکی از دست اندرکاران در رابطه با تدفین شهدای گمنام در شهر تفت در گفتگو با خبرنگارصبح تفت گفت: هنوز حضور و تدفین شهدای گمنام در شهر تفت قطعی نیست و اما امیدواریم با عنایت خود شهدا این امر در ایام فاطمیه صورت بگیرد.

حجت الاسلام جلالیان با اشاره به برخی از سخنان در مورد مکان تدفین شهدای گمنام در شهر تفت گفت: مکان تدفین شهدای گمنام در شهر تفت چندی پیش توسط کمیته جستجوی مفقودین بررسی و تعیین شده است.

وی تاکید کرد: مکان تدفین شهدا همان نقاطی است که کمیته جستجوی مفقودین استان جانمایی و شناسایی کرده است.

جلالیان با بیان اینکه مکان تعیین شده، پارک بزرگ شهر تفت می باشد، تصریح کرد: مکان تدفین شهدا همان نقطه ای است که کمیته جستجوی مفقودین استان و کشور جانمایی کرده و ابلاغ نموده است ومعیار ها و ملاک ها مشخصه و نظرات شخصی هیچ تاثیری در مساله نخواهد داشت.

وی با تاکید بر این نکته در برنامه کمیته جستجوی مفقودین کشور تغییری ایجاد نخواهد شد، گفت: اگر برای تدفین در پارک بزرگ شهر تفت مخالفت شود دیگر به این شهر شهید اختصاص داده نخواهد شد و مردم تفت از فیض حضور شهدا محروم خواهند شد.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.