محتوا محتوا

نگاهی به الگوی دانش آموزان ایرانی؛


اگر به لوازم التحریری که فرزندانمان به مدرسه می برنند و با آن سال تحصیلی را می گذرانند نگاهی عمیق بیاندازیم الگوسازی عمیق و دقیقی از نمادهای کارتونی و کذایی غربی خواهیم دید.

صبح تفت؛ آخرین ماه از فصل تابستان درحالی به پایان نزدیک می شود که همزمان با شاهد آغاز دورویداد بزرگ درمیهن عزیزمان ایران هستیم؛یکی آغاز هفته دفاع مقدس و دیگری آغاز سال تحصیلی جدید برای دانش آموزان وشروع شورنشاط وهیجان دانش آموزان برای خرید لوازم تحصیل از جمله دفاتر پرزرق وبرق وخوش رنگ ولعاب هستیم.

راستی اگر با ذره بین وبا پشتوانه فکری به طرح های روی جلد دفاتروکیف های خوش زرق وبرق فرزندانمان بنگریم به طرح ها وچهره هایی برمی خوریم که شاید فرزندانمان آن ها را برای خود الگو قرار داده باشند.

چهره های سرشناس کارتونی،عروسکی وهالیودی که هیچگونه هماهنگی با فرهنگ وآداب ورسوم زندگی ماایرانی ها ندارند چه برسد به الگوی ایرانی اسلامی.

پوشش های نامناسب ومدل های رنگ وموی غربی وشخصیت هایی با خلق وخوی جنگی که دانش آموزان را به جای این که تشویق به کسب علم ودانش کند ؛بیشتر علاقه مند به الگوبرداری می کند تا از قافله مد عقب نماند.

جالب تر این است که اکثراین دفاتر وکیف های پرزرق وبرق کالای قاچاق است؛بخاطر همین است که ارزان وبه وفور یافت می شود.

 ولی اگر از زاویه مقابل به این مقوله بنگریم، جایگاه این نمادها در تمدن 10 هزارسال را پیدا نمی کنید!؛ سیندرلا، بتمن، باب اسفنجی مردعنکبوتی، لی لی پوت، میکی موس، عروسک های باربی و... همه شخصیت الگویی و کارتونی کذایی هستند که در همین چند دهه گذشته وارد کشور شده اند.

تمدن ما پر از نماد های مذهبی ،حماسی ،ادبی و...است؛ کافی است برای چند دقیقه شاهنامه فردوسی را باز کنیم؛کاوه، آرش ، رستم، آریوبرزن و...کم نداریم یا آن طرف نزدیک تر قهرمانان همین دفاع مقدس چمران ها، باکری ها، خرازی ها،متوسلیان ها و...کم نداریم.

بیایید با انتخاب درست هم از تولید داخلی حمایت کرده باشیم وهم در این جنگ الگو سازی فرهنگی، پیروز شویم.

انتهای پیام/نویسنده:مهدی مکی زاده
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.