محتوا محتوا

رئیس اوقاف تفت:


رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تفت گفت: عده ای امروز تهدید می کنند که اگر می خواهی در تفت بمانی پایت را از فلان مسئله بیرون بکشد در صورتی بنده در مسئله وقف باید جوابگوی خداوند باشد لذا تا روزی که در این مسئولیت هستم درباره اجرای نیت واقفین و مقابله با وقف خواری کوتاه نمی آیم.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، نشست خبری رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تفت همزمان با هفته وقف برگزار شد.

«حجت الاسلام محمدعلی فلاح» رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تفت گفت: این نشست را به ارائه صحبت و آمار خلاصه نمیکنم و در ابتدا پاسخگوی سئوالات شما اصحاب رسانه هستیم.

وی در رابطه با تعداد وقف های ثبت شده از سال گذشته تاکنون گفت: از سال گذشته تاکنون 12 وقف جدید در شهرستان تفت ثبت شده است و تفت رتبه اول استان را در تعداد وقف جدید کسب کرده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تفت با بیان اینکه متاسفانه در حق وقف ظلم می شود، گفت: موضوع وقف مبحثی شرعی و دینی است و چیزی نیست که بتوان با آن سلیقه ای و گزینشی برخورد کرد؛ متاسفانه فرهنگ اینکه وقف یعنی مال مفت از زمان پهلوی به خاطر جلوگیری از نفوذ و تاثیرگذاری روحانیت نهادینه شد در کوچکترین مصداق 17 وقف نامه در زمان پهلوی شبانه در یکی از منازل شهرستان تفت سوزانده شد.

وی با بیان اینکه هرگونه عمل عبادی و حتی تردد در امکان وقفی که نیات آن نادیده گرفته شده، مشکل شرعی دارد، تاکید کرد: عده ای که گویا منافعشان در خطر است می گویند اداره اوقاف سخت تفت گیری می کند و در صورتی که هیچ اعمال سلیقه و منفعت شخصی برای موضوع وقفیات وجود ندارد.

حجت الاسلام فلاح، اضافه کرد: عده ای امروز تهدید می کنند که اگر می خواهی در تفت بمانی پایت را از فلان مسئله بیرون بکشد در صورتی بنده در مسئله وقف باید جوابگوی خداوند باشد لذا تا روزی که در این مسئولیت هستم درباره اجرای نیت واقفین و مقابله با وقف خواری کوتاه نمی آیم.

وی افزود: امروز دوستان تهدید می کنند که به زودی عوض خواهی شد و ما نمی گذاریم شما در تفت مسئولیت داشته باشید اما در پاسخ به این همشهریان می گویم ریاست این اداره و این مسئولیت چیزی مهمی نیست؛ آنچه اهمیت دارد عمل به قانون و شرع خداوند است؛ به عنوان مثال فردی 18 میلیون مال الاجازه به نرخ قدیم به اداره اوقاف بدهکار است که وقتی برای گرفتن وقف اقدام می کنیم تنش ایجاد می کند و فوراً این طرف و آن طرف می روند و می گویند رئیس اداره باید عوض شود!

رئیس اداره اوقاف با بیان اینکه 27 پرونده سنگین سالیان سال گریبان گیر مدیران مختلف اوقاف در تفت بوده است که هرچه می رفتند و می آمدند حل نمی شده ولی در دوره مدیریت اینجانب، 24 پرونده از این 27 پرونده حل شده و به نتیجه رسیده است و مابقی در دست پیگیری است.

وی همچنین از فشار برخی مسئولان شهرستان تفت بر اداره اوقاف خبر داد و گفت: امروز به شدت از سوی مسئولان تحت فشار هستم که چرا مسائل مربوط به وقف را رسانه ای می کنم؛ یک مورد در رابطه به بدهی آموزش و پرورش به اوقاف تفت گفتم هنوز فضا سازی ها ادامه دارد.

رئیس اداره اوقاف تفت در تشریح حاشیه سازی برای عدم پرداخت بدهی آموزش و پرورش گفت: از 24 مدرسه وقفی که اختیار آموزش و پرورش تفت است تنها 2 مورد آن استفاده آموزشی می شود و مابقی یا در اختیار مدارس غیردولتی است یا به مهمان پذیر تبدیل شده است.

وی ادامه داد: چند مورد از این مدارس وقفی در منطقه ییلاقی ده بالا قرار دارد که فقط از آن استفاده تفریحی می شد که پس از شکایت و گرفتن حکم تخلیه مدارس، مدارس طاهری و شیخ فضل الله در روستای ده بالا تخلیه شد و برای مدرسه سفینه با وسعت 7 هزارمتر مربع که سالیانی تعطیل بوده را با 16 نفر دانش آموز که 14 نفر از آن اتباع بیگانه هستند دائر کرده اند تا در اختیار اوقاف قرار نگیرد!

فلاح تصریح کرد: بدهی های آموزش و پرورش تفت به این اداره تا پایان سال 94، 70 میلیون تومان بوده  تنها 7 میلیون تومان پرداخت شده و بدهی این نهاد تا سال جاری و بر اساس پرداخت اجاره عرصه و اعیان مبلغی بالاتر از 300 میلیون تومان است که باید پرداخت شود.

وی به عنوان مصداق به یکی از مدارس وقفی در اختیار آموزش و پرورش تفت اشاره و اذعان داشت: تنها موقوفه قرآنی شهرستان دبستان امام است که آموزش و پرورش سالیانه مبلغ یک میلیون و دویست تومان بابت اجاره آن پرداخت می کند، در صورتی که متقاضی برای اجاره دبستان امام وجود دارد که ماهی یک و نیم میلیون تومان حاضر است پرداخت کند.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.