محتوا محتوادر مراسم «دوست، دوست»، دسته‌ای از کودکان که تعداد آنها از سه تا چندین نفر متغیر است، در محله‌های کوچک به درب منازل مردم رفته و با خواندن اشعاری دعاگونه در حق صاحب‌خانه یا مدح حضرت علی (ع)، از صاحب‌خانه طلب خوراکی و ... می‌کنند.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، شب و روز 27 ماه مبارک رمضان برای مردم یزد، شب و روزی ویژه است و این مراسم اغلب با شادی و افطاری‌های دوستانه و برگزاری آیین‌های ویژه و سنتی برگزار می‌شود.

مراسم سنتی «دوست، دوست» یکی از مراسم‌هایی است که در شب 27 ماه مبارک رمضان در اکثر مناطق استان یزد من جمله شهرستان تفت برگزار می‌شود و به رغم گذشت سالیان دراز از برگزاری آن، این آیین هنوز به دست فراموشی سپرده نشده.

این آیین که عد‌ه‌ای از آن به عنوان «دوست دوست» و عده‌ای به عنوان «دوست علی» یاد می‌کنند، در زبان مردم یزد به آیین «تق‌ تقو» معروف است و این رسم در میان کویرنشینان سایر استان‌ها از جمله کرمان نیز به همین نام خوانده می‌شود.

گرچه قدمت این آیین در استان یزد مشخص نیست اما برخی از پژوهشگران فرهنگ عامه معتقدند این آیین از زمان شهادت حضرت علی (ع) توسط یتیمان کوفه برگزار شده و نسل به نسل با تغییراتی تداوم یافته و به ایران نیز راه یافته است.

گرچه سند معتبری برای تایید این ادعا وجود ندارد اما حداقل می‌توان گفت که وجه تسمیه این مراسم، برگرفته از جمع‌آوری شیر و نان در کوچه‌های کوفه پس از شهادت حضرت علی (ع) توسط ایتام بوده است.

آیین دوست علی، مراسمی برای زنده نگه داشتن فرهنگ کمک به ایتام

عده‌ای نیز برگزاری این مراسم را زنده نگه داشتن فرهنگ کمک به کودکان و اکرام ایتام می‌دانند و در یزد مردم بسیاری به آن اعتقاد دارند و خود را برای برگزاری این آیین آماده می‌کنند.

آیین دوست علی یا همان تق‌ تقو، در شب 27 ماه رمضان پس از تاریک شدن هوا برگزار می‌شود و بیشتر دختران و پسران خردسال و نوجوان این آیین را اجرا می‌کنند.

البته در برخی موارد زنان نیز کودکان را همراهی می‌کنند و شرکت در این مراسم را یمن و برکت می‌دانند.

در گذشته دختران و پسرانی که در این مراسم شرکت می‌کردند، اغلب چهره خود را می‌پوشاندند اما اکنون دیگر این کار انجام نمی‌شود.

طلب خوراکی از صاحب‌خانه با خواندن اشعاری در حق صاحب‌خانه

در این مراسم، دسته‌ای از کودکان که تعداد آنها از سه تا چندین نفر متغیر است، در محله‌های کوچک به درب منازل مردم رفته و با خواندن اشعاری دعاگونه در حق صاحب‌خانه یا مدح حضرت علی (ع)، از صاحب‌خانه طلب خوراکی و ... می‌کنند.

صاحب‌خانه‌ها نیز که اغلب با این رسم آشنایی دارند، با خوراکی‌هایی که از قبل آماده کرده‌اند، از کودکان استقبال می‌کنند.

اشعاری که معمولا کودکان در این آیین می‌خوانند عبارتند از: «دوست دوست، دوست علی، امام اول علی» که این شعر در واقع اعلام حضور گروه در مقابل خانه است.

«این خونه شربت و قنده، امام علی درش نبنده» یا «من درویشم، کلاه ریشم، تا نگیرم رد نمی‌شم» از دیگر اشعاری است که توسط کودکان این گروه خوانده می‌شود.

صاحب‌خانه‌ها با توجه به اینکه اغلب از برگزاری این آیین اطلاع دارند، از قبل برای این مراسم آماده شده‌اند و تنقلات و خوراکی‌های قابل حمل مثل شکلات، آجیل، نبات و ... آماده می‌کنند و به کودکان می‌دهند و کودکان با خواندن اشعار دعاگونه برای صاحب‌خانه، منزل را ترک کرده و به سراغ منزل بعدی می‌روند و همین کار را دوباره تکرار می‌کنند.

برگزاری آیین دوست علی، امشب در کوچه‌ پس کوچه های تفت

این مراسم شب گذشته در کوچه ها و محله های تفت برگزار شد و عده زیادی از مردم از داخل خانه‌های خود به تماشای آن می‌نشینند و عده بسیاری نیز با طلب حوائج خود، کودکانی که اشعار دعاگونه را برای صاحب‌خانه قرائت می‌کنند به خوبی مورد لطف و پذیرایی قرار می‌دهند.

 

لینک دانلود فیلمLoading the player...رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 4.0 stars out of 5.