محتوا محتوااین روزها شاهد فراوان شدن پروانه های نارنجی رنگ معروف به خانم قشنگ در شهر تفت هستیم؛ پروانه های بالغی که مشکلی برای گل ها، گیاهان و طبیعت نداشته و آفتی محسوب نمی شوند.

به گزارش خبرنگار یزدرسا، امسال پوشش گیاهی مناسب مراتع و بارندگی های مطلوب بهاری موجب شده تا نوعی پروانه موسوم به «خانم قشنگ» یا « خانم رنگی» در جمعیت فراوان میهمان این مراتع و مزارع تفت شوند.

جمعیت فراوان پروانه به رنگ مشکی- نارنجی در سطح مراتع و حتی مناطق شهری تفت باعث شده تا نگرانی ها و سئوالاتی برای کشاورزان و مردم ایجاد شود.

مدیر کل حفظ نباتات جهادکشاورزی استان یزد گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی پیش آمده و شرایط آب و هوایی که امسال در منطقه حاکم بوده باعث شده تا جمعیت پروانه ها زیاد شود و با توجه به مهاجرتی که از مراتع به سایر مناطق داریم؛ شاهد پرواز آن ها در مناطق شهری هستیم

 رنگین بانوها خسارت زا نیستند 

مرتضی فتاحی، افزود: این حشره ها تحت عنوان «رنگین بانو» از راسته پروانه ها و خانواده نیمفالیده بالغ هستند و پروانه های بالغ مشکلی برای گل ها، گیاهان و طبیعت نداشته و آفتی محسوب نمی شوند.

وی اذعان داشت: پروانه های بالغ به هیچ به عنوان آفت نیستند و از شهد گیاهان و گل ها تغذیه می کنند؛ پروانه ها شهد خوار هستند و هیچگونه گیاه خواری ندارند و از گیاهانی که شهد بیشتری دارند تغذیه می کنند.  

 وی گفت: خوشبختانه این پروانه آفت خاصی برای مزارع، باغات و محصولات کشاورزی استان نیست و ما به تیم های ردیابی و پیش آگاهی جهاد مناطق مختلف استان اعلام کردیم که به خوبی این پروانه را تحت نظر داشته باشند که تا اگر در منطقه اثر این آفت بر روی درختان یا محصولات دیده شد عملیات مبارزه با این حشره انجام شود.

فتاحی تصریح کرد:  این پروانه‌ها از گونه Venessa است که به «خانم قشنگ» هم معروف‌اند، تا زمانی که بارندگی‌ها تداوم داشته باشد و محیط مرطوب باشد و به‌تبع آن گل‌ها و گیاهان وحشی و علف‌های هرز در مزارع و مراتع سبز باشند این پروانه‌ها در مشهد و سایر نقاط استان ماندگار هستند.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.