محتوا محتوا

چوب حراج به آبروی ایران با تولید شایعات؛

بیایید آبروداری کنیم/ قضاوت‌های عجولانه از یک حضور!


حضور ارطغرول ساغلام سرمربی جدید ترک‌تبار تراکتورسازی در نماز جمعه تبریز همراه با حرف و حدیث‌هایی بود که نشان داد قضاوت‌های عجولانه هرگز تمام‌شدنی نیست و هیچ قشر و صنفی از آن مصون نخواهد بود.

به گزارش یزد رسا؛ سرمربی سنی و ترک تیم فوتبال تراکتورسازی در کنار شیعیان در نماز جمعه تبریز حضور یافت.

خبر شاید کوتاه باشد اما آنقدر نکته‌های ظریف و زیبایی در آن نهفته است که انسان را مجبور به نگارش مطلبی هرچند کوتاه در این مورد می‌کند.

شاید حدود یک سال پیش بود که جهت  تهیه گزارشی تصویری برای شبکه قرآن با عنوان زکات به نماز جمعه تبریز رفته بودم و مشغول گرفتن مصاحبه بودم که متوجه شدم فردی اصرار دارد که حتما در مصاحبه من شرکت کند و بعد از شروع صحبت با او متوجه شدم که از تجار ترک هست که برای داد و ستد به تبریز آمده و با اشتیاق در نماز جمعه شرکت کرده است.

آن روز دست و پاشکسته به زبان خودش مصاحبه‌ای را انجام دادم و ماحصل صحبت‌هایش این بود که ترکیه‌ای‌ها مخصوصا ساکنان شهرهای کوچک آن با شور و اشتیاق در نمازهای جمعه شرکت می‌کنند، به همین دلیل برحسب عادت بدون توجه به اینکه نمازگزاران تبریزی شیعه هستند، او نیز در کنار صفوف نماز جمعه می‌ایستد و به ندای الهی لبیک می‌گوید.

روز گذشته بعد از خواندن این خبرکه نوشته بود «سرمربی سنی و ترک تیم فوتبال تراکتورسازی در کنار شیعیان در نماز جمعه تبریز حضور یافت» راستش زیاد تعجب نکردم.

برخلاف بعضی از کانال‌های خبری تلگرام که حضور این مربی را نه از روی علاقه که از روی اجبار نوشته بودند، باید به این برادران گفت، ای کاش همیشه نیمه خالی لیوان را نگاه نکنید و نیمه پرش را نیز توجه داشته باشید.

ترکیه یک کشور مسلمان است و حضور یک مربی ترک هر چند سنی در بین نمازگزاران شیعه نمی‌ تواند زیاد تعجب‌انگیز باشد که شما را مجبور به زدن این تیتر در فضای مجازی کند که " مربی ترکیه‌ای تراکتور دیشب رسیده تبریز، امروز بردنش نماز جمعه!"

حتی مصطفی آجورلو، مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز در جلسه معارفه سرمربی جدید تیم به بازیکنان گفت: من از ساغلام فقط انتظارات فوتبالی دارم، حتی در جریان حضور در نماز جمعه به او نگفتم که با هم به آنجا برویم و این اتفاق با علاقه، اشتیاق و به درخواست خود او رخ داد که من هم طبیعتاً همراهى کردم، انتظارات من از او در چارچوب فوتبال خواهد بود و نه چیزى غیر از این.

برعکس حضور او به عنوان یک فرد سنی در کنار شیعیان تبریزی از تجلی وحدت سنی و شیعه در تبریز خبر می‌دهد، روحیه‌ای که اگر تقویت شود نتایج  مثبتی را در برخواهد داشت.

در انتها باید اذعان داشت، برخی با شایعات چوب حراج به آبروی ایران و ایرانی می‌زنند و کاری می‌کنند یک فرد خارجی فکرهای جور واجور در خصوص ایران و ایرانی کند، خواهشا بیایید آبروداری کنیم... 

فارس

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.