محتوا محتوا

رییس شبکه دامپزشکی تفت:


رییس شبکه دامپزشکی تفت از آمادگی کامل این دستگاه برای مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری خبر داد و گفت: تاکنون گزارشی از مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تفت نداشتیم.

به گزارش خبرنگار صبح تفت،  آنفلوآنزای مرغی ماکیان را مبتلا می کند و عامل مولد آن ویروسی است که با ساختار فیزیکی پرندگان سازگار شده است.

با وجود اینکه این بیماری مخصوص ماکیان است، اما در سالهای اخیر ظاهرا این ویروس به گونه‌های دیگر جانداران نیز منتقل شده و موجب ابتلای انسان‌ها به این بیماری شده است.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان تفت در گفتگو با خبرنگار صبح تفت ، درباره احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان  در شهرستان گفت: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) بین پرندگان و انسان مشترک است و در مواردی به سایر پستانداران نیز از طریق تماس مستقیم و غیر مستقیم با پرنده آلوده منتقل می شود؛ این ویروس علاوه بر پرندگان می تواند انسان، خوک، پستانداران دریایی، سنجاب و حتی گربه سانان مانند پلنگ و ببر را نیز آلوده می کند.

دکتر «علی میرزایی» با بیان اینکه تاکنون گزارشی از مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان تفت نداشتیم، اذعان داشت: کنترل و نظارت های مداوم توسط دامپزشکی انجام شده است و در حال حاضر موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان در تفت مشاهده نشده است.

وی در تشریح عوامل خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: ورود کودهای مرغی، ماشین های حمل و نقل مرغ و پرندگان مهاجر و وحشی مهم ترین عوامل ناقل ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است که مردم باید حساسیت ویژه به این موضوعات توجه داشته باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: توصیه می شود تا مردم از نگه های پرندگان بویژه مرغ و خروس رسمی در خانه پرهیز کنند و همچنین از مصرف گوشت و تخم مرغ این پرندگان تا پایان دوره این بیماری خودداری کنند.

رییس دامپزشکی تفت از آمادگی کامل این دستگاه برای مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری خبر داد و گفت: مردم در صورت مشاهده مرگ و میر و تلفات غیر طبیعی طیور و پرندگان از طریق شماره تلفن ۱۵۱۲ موارد را گزارش دهند.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.