محتوا محتوا

یک روز میزبانی روستائیان تفتی از سفیران حضرت رضا(ع)/1


خدام حرم رضوی در اولین روز از جشنواره بین المللی زیر سایه خورشید تفت در روستای اسلامیه تفت حضور یافتند.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، خدام حرم رضوی در اولین روز از جشنواره بین المللی زیر سایه خورشید تفت روزگذشته(جمعه) با حضور در شهرستان تفت و انتقال پرچم متبرک گنبد بارگاه مقدس حضرت رضا(ع) به مناطق روستایی این شهرستان، حال و هوای مردم را دگرگونه کردند.

خدام حرم رضوی در ابتدا با حضور در قدمگاه حضرت علی بن موسی الرضا(ع) روستای اسلامیه مورد استقبال مردم قرار گرفتند.

امام رضا(ع) در سفر تاریخی خود از مدینه به مرو که به دستور خلیفه مأمون عباسی در اوایل قرن سوم هجری صورت گرفت، از شهرها و مناطق مختلفی عبور و در این راستا در برخی از اماکن درنگ یا توقفی کوتاه داشته اند.

مردم نیز به پاس احترام و توجهی که برای امام رضا(ع) قائل بوده اند، مکان هایی را که با قدوم مبارک ایشان مزین گشته، در طول تاریخ حفظ و حراست نموده اند و به عنوان بناهایی مذهبی آنها را ارج نهاده اند.

 نمونه این اماکن که در طول این مسیر بسیار به چشم می خورد، با نام «قدمگاه» اشتهار یافته است که امام برای مدت کوتاهی در آن توقف داشته اند.

روستای اسلامیه واقع در هشت کیلومتری شهرستان تفت (از راه ابرکوه)، از روستاهای قدیم تفت است که در سال 512 هـ.ق به امر کرشاسپ بن علی (شکوفایی 488- 513 هـ.ق) از امرای کاکویه دیلمی قدمگاهی به مناسبت اقامت امام رضا(ع) در آنجا ساخته شد.

اصل بنای مسجد مشهد علی بن موسی الرضا(ع) در اسلامیه، چهار ضلعی است و هر ضلع آن از داخل، هشت متر می باشد. در ارتفاع قریب به سه متر، بنا به هشت ضلعی بدل شده و بر سر آن گنبد آجری قرار گرفته است.

 بنا دارای سنگ تاریخی و کتیبه و تزئینات داخلی و یادگارهایی است. گنبد این قدمگاه به سوره مبارکه الفتح با خط کوفی گل‌‎دار مزین شده است و سنگ مرمری در داخل محراب قدمگاه در ابعاد 106 در 60 سانتی‎متر قرار دارد.

قدمت هزار ساله بنای مسجد مشهد علی بن موسی الرضا(ع)، قرار گرفتن اسلامیه در راه باستانی موسوم به راه شاهی که از ابر کوه تا به یزد امتداد داشت، از جمله دلائل اصیل بودن این قدمگاه است.

پس از گذشت قرن‌ها، اگر چه الحاقات و تغییراتی در بنا صورت گرفته، اما همچنان مورد توجه خیل زیادی از عاشقان و ارادتمندان امام هشتم (ع) است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.