محتوا محتوا

فعال مردمی حوزه انار تفت:


یک فعال مردمی حوزه انار تفت گفت: آفاتی نظیر مگس مدیترانه ای تنها زمانی ریشه کن خواهند شد که همه مردم مشارکت و فعالیت کنند.

 به گزارش خبرنگار صبح تفت، هرگاه کار به دست مردم افتاده و کار به مردم سپرده شد، بهترین وعالی ترین نوع و خروجی در آن کار خواهیم دید.

اما داستان آفت عجیب و تابوی مگس مدیترانه ای که امسال گریبان گیر کشاورزان تفت شده است راهکاری عملی تر از حضور و ورود مردم ندارد.

اگر مردم پای کار مبارزه با افت مگس مدیترانه ای بیایند و ضرورت دفع این آفت را بفهمند، سال های آینده دیگر خسارتی از مگس مدیترانه ای به انار تفت وارد نخواهد شد.

محمدرضا فلاح تفتی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت مناطق بیابانی و دارای مقالات علمی در حوزه کشاورزی است که خود از کشاورزان زخم دیده آفت مگس مدیترانه ای، مصداق همان مردم است که پای کارآمده تا شر این آفت را کم کند.

وی در گفتگو با خبرنگار صبح تفت، در روندکاری و فعالیت خود اینگونه گفت: چندی پیش به جهاد کشاورزی به عنوان یک کشاورز شاکی به جهادکشاورزی تفت رفتم که چرا هیچگونه اقدامی برای مبارزه با این آفت نمی شود که از کمبود نیروی انسانی و مشکلات دیگر مطلع شدم و بنا را بر همکاری با جهاد تفت برای ریشه کنی این آفت گذاشتم.

فلاح اضافه کرد: لذا از همان ابتدا بنا بر تلاش آگاهی مردم و ضرورت مشارکت مردم گذاشتیم که ستادی به این منظور تنشکیل شد  تا در محلات مختلف جلسات را با مردم برگزار و اطلاع رسانی لازم را انجام دهد که تاکنون 9 جلسه در محلات مختلف برگزار شد.

وی در مورد وضعیت انار تفت اذعان داشت: امسال محصول انار تفت اوج خسارت را دید و اگر با این آفت جدید مقابله نشود سال آینده نیز خسارت سنگینی در انتظار انار تفت خواهد بود.

این دانشجوی فوق لیسانس در مورد راهکارهای مبارزه این آفت و جلوگیری از خسارت های سال آینده، اضافه کرد: راهکار اصلی، مهم و قطعی، مشارکت و دلسوزی مردم است، خود مردم باید دغدغه مند شود و اهمیت این موضوع برای آن ها مشخص شود؛ متاسفانه مردم از کمک دولت و مسئولان ناامید شدند که باید برای این موضوع هم فکری کرد.

فلاح با اشاره به نمونه برداری از یک باغ در تفت، تصریح کرد: متاسفانه عدم سرد شدن هوا باعث شده تا شفیره و لار مگس مدیترانه ای به داخل زمین نرود و درسطح درختان فعالیت کند؛ کشاورزان باید نسبت به آبیاری درختان در شب و هوای سرد و همچنین جمع آوری انارهای خشکیده اقدام کنند.

فلاح در پایان گفت: چنین آفاتی تنها زمانی ریشه کن خواهند شد که همه مردم مشارکت و فعالیت کنند، اگر کشاورزی نسبت به ریشه کنی آفت بی تفاوت باشد نه تنها باغ خود را دچار خسارت خواهد کرد بلکه زحمات دیگر کشاورزان را ضایع و آن ها را هم متحمل ضرر خواهد کرد.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (6 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.