محتوا محتوا

کارآفرین موفق تفتی:


«محمد شجاع الساداتی» کارآفرین موفق تفتی است که با وجود تولید خوب شترمرغ و کبک، بازار مناسبی ندارد.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، شهرستان تفت با تولید بیش از 30 تن گوشت و بیش از 500 قطعه شترمرغ توانسته مقام اول تولید و پرورش این پرنده را در استان یزد به خود اختصاص دهد.

 

واحدهای تولیدی روستایی نقش عمده ای در جلوگیری از مهاجرت روستائیان به مراکز شهر و استان دارند؛ «محمد شجاع السادات» توانسته است با مدیریت و پشتکار یک واحد تولیدی موفق پرورش شترمرغ و کبک را راه اندازی کند اما با وجود تولید خوب، بازار مناسبی ندارد.

این واحد تولیدی یکی از واحد های موفق پرورش شتر مرغ در روستای اردان شهرستان تفت است که چند سالی در راستای اقتصاد مقاومتی فعال است.

«محمد شجاع الساداتی» صاحب این مزرعه و کارآفرین موفق تفتی می گوید: سال 1389 پرورش شتر مرغ را آغاز کرده ام و در حال حاضر 130 راس شتر مرغ در این مزرعه دارم که 30 راس آن مولد و مابقی آن جوجه و پروار است.

وی ادامه می دهد: سالیانه حدود 4 تن گوشت و 500 قطعه شترمرغ تولید دارم که در ابتدا با سرمایه کم و تعداد کم شروع کردم با تکثیر و پرورش نسل به این تعداد شترمرغ رسیده ام.

این کار آفرین موفق تفتی می گوید: من در کنار پرورش شترمرغ یک سال پرورش کبک را هم راه اندازی کرده ام که سالانه حدود 6 تن گوشت کبک می کنم که با تولد جوجه ها از دستگاه جوجه کشی پس از ریکاوری و پرورش 24 روزه وارد سالن پرورش می شود و پس از دوره 4 ماهه به بازار عرضه می شود.

وی با گلایه از وجود برخی مشکلات می گوید: این واحد تولیدی برای 4 نفر به صورت مستقیم و برای 5 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است اما امروز برای فروش تولیدات خود مشکل دارم؛ آنگونه که باید گوشت و تولیدات شترمرغ و کبک برای مردم شناخته شده نیست به همین خاطر بازار فروش خوبی ندارم.

«شجاع السادات» اضافه می کند: آیا دولت و دستگاه های اجرایی نمی توانند شرکت تعاونی مانند شرکت های دیگر باغداران، گلخانه داران و ... برای این صنف هم ایجاد کنند تا من و امثال من برای فروش تولیدات مشکل نداشته باشیم؛ حداقل توقع ما از مسئولان این است اگر حمایت خاصی از تولید صورت نمی گیرد لااقل روندی ایجاد شود تا تولیدات بفروش برسد.

وی با بیان اینکه ظرفیت افزایش دو برابری این تعداد شترمرغ و کبک را دارم، افزود: من هم مکان، هم وقت و هم نیروی کافی برای افزایش دو برابری سرمایه فعلی را دارم اما این بازار فروش امکان افزایش ظرفیت را ندارد.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.