محتوا محتوا

معاون توسعه بازرگانی صمت یزد:


معاون توسعه بازرگانی اداره کل صنعت، معدن و تجارت یزد از راه اندازی سامانه جامع انبارها خبر داد و گفت: انبارداران و توزیع کنندگان کالا موظف هستند کالای خود را در سامانه انبارها ثبت کنند در غیراینصورت هر کالایی که ثبت نشده باشد به عنوان احتکار محسوب می شود.

معاون توسعه بازرگانی اداره کل صنعت، معدن و تجارت یزد در حاشیه اجلاس سراسری اصناف استان در گفتگو با خبرنگار صبح تفت، با اشاره به مشکلات فعلی اقتصاد گفت: بازاریان و اصناف به جهت ارتباط مستقیم با مردم به خوبی شرایط اقتصادی و وضعیت معشیتی مردم را درک می کنند.

«محمدرضا افشارپور» افزود: کشور در وضعیت جنگ اقتصادی قرار دارد و همه آحاد مردم به ویژه کسبه و بازاریان باید با درک شرایط موجود برای عبور از این شرایط کمک کنند.

وی در رابطه با اقدامات نظارتی اداره صمت برای جلوگیری از احتکار و گرانفروشی گفت: همزمان با سراسر کشور اقدامات نظارتی و بازرسی های ویژه برای کشف انبارهای احتکارکنندگان صورت گرفته است که در همین راستا 22 انبار کالا کشف که 9 مورد آن به عنوان تخلف ضبط شده است.

وی ضبط کالا و 70 درصد جریمه ارزش کالا را مجازات احتکار کنندگان بیان و تاکید کرد: احتکارکنندگان شناسایی شده جزو هیچ یک از بازاریان، تولیدکنندگان و صنوف نبوده بلکه دلالانی بوده اند که از شرایط پیش آمده سو استفاده کرده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: به عنوان مثال در یکی از مناطق استان، 200 تن کنجد به ارزش 3 و نیم میلیارد تومان کشف شد که در انباری دور افتاده قرار داشت و فرد بازداشت شده اخلال گر بازار بود که هیچ ارتباطی با بازار و حتی تولید کنندگان نداشت و به قصد سو استفاده مالی اقدام به احتکار کرده بود.

افشار پور با بیان اینکه قرارنیست با مبارزه با احتکار بازار ناامن و جو متشنج ایجاد شود، تصریح کرد: قانون کالایی را احتکار محسوب می کند که به قصد افزایش قیمت و گرانفروشی جمع آوری شده باشد .

وی تاکید کرد: انبارهای تجار، انبارهای عمده فروشان، تولید کنندگان و انبارهای مواد اولیه و کارخانه ها به هیچ عنوان، احتکار محسوب نخواهد شد و احتکاری زمانی محرز خواهد شد که عرضه انجام نشود.

وی از راه اندازی سامانه جامع انبارها خبر داد و گفت: این سامانه از چند روز آینده فعالیت خود در سراسر کشور آغاز خواهد کرد و بدین ترتیب انبارداران و توزیع کنندگان کالا موظف هستند کالای خود را در سامانه انبارها ثبت کنند در غیراینصورت هر کالایی که ثبت نشده باشد به عنوان احتکار محسوب و با آن برخورد قانونی انجام خواهد شد.

انتهای پیام/م*

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان