محتوا محتوا

صبح تفت گزارش می‌دهد:


سرمازدگی و یخبندان‌های ناگهانی بهاره، ممکن است خسارت‌ها و زیان‌های میلیونی برای کشاورزان پدید آورد.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، سرمازدگی پدیده‌ای است که در فصل بهار باغات میوه را تهدید می‌کند و معمولاً خسارات زیادی به کشاورزان وارد می‌کند.

برای جلوگیری از سرمازدگی باغات و مزارع جهاد کشاورزی اقداماتی لازم است که کشاورزان باید به آن اهتمام ویژه داشته باشند.

کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان تفت در گفتگو با خبرنگار صبح تفت بابیان اینکه سرمازدگی بهاری موضوعی مهم است که کشاورزان نباید به‌سادگی به آن بنگرند، گفت: سرمازدگی بهاره پدیده‌ای است که در مهروموم‌های مختلف ممکن است به وقوع پیوندد.

«غفاریان» افزود: در فصل بهار، گل و میوه‌های تازه تشکیل یافته باغات میوه توسط سرمازدگی مورد تهدید قرار می‌گیرد و خسارات زیادی به کشاورزان وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از سرمازدگی باغات و مزارع می‌توان اقدامات لازم و به‌موقع را انجام داد؛ مقابله با این پدیده جوی بااطلاع رسانی به‌موقع و انجام اقدامات مناسب چون ایجاد دود و شعله‌های کوچک در بین درختان می‌تواند از سرمازدگی گل‌ها و میوه‌ها جلوگیری نماید.

یکی از کارشناسان کشاورزی تفت نیز در گفتگو با خبرنگار صبح تفت به بیان راهکارهای مقابله با سرمازدگی بهار پرداخت و اظهار داشت: يکي از روش‌های فعال مقابله با سرما در باغ استفاده از بخاری‌های باغي هست؛ که بهتر است از يکي يا دو ساعت بعد از نیمه‌شب تا طلوع آفتاب در باغ روشن باشد.

«محمدجواد محمودی» يکي ديگر از روش‌های فعال مقابله با سرما در باغ، ايجاد دود سفيد با استفاده از گوني يا حلب‌های 18 کيلويي حاوي کاه و کلش مرطوب يا ساير بقاياي گياهي بلااستفاده می‌داند و ادامه می‌دهد: ايجاد چاله يا چاهک در سطح باغ و توليد آتش يا دود در آن نيز می‌تواند کمک نمايد. در صورت در اختيار بودن آب، آبياري نيز می‌تواند اثر سرما را در باغ کاهش دهد؛ همچنین توزيع کود حيواني در سطح باغ نيز می‌تواند به حفظ گرماي خاک و گرم نگه‌داشتن باغ کمک کند. زیرپوشش پلاستيکي قرار دادن نهال‌ها نيز می‌تواند به حفاظت از نهال‌ها در مقابل سرما کمک کند.

وی یکی از عملی‌ترین و در دسترس ترین راه‌ها برای کاهش خسارت سرمای احتمالی بهاره را استفاده از فوگر ها و مه پاش‌ها و یا محلول‌پاشی آب دانست و تأکید کرد: این روش می‌تواند به‌طور معنی‌داری خسارت سرما را کاهش دهد.

سرمازدگی و یخبندان‌های ناگهانی بهاره، ممکن است خسارت‌ها و زیان‌های میلیونی برای کشاورزان پدید آورد به‌گونه‌ای که حتی کشاورز هیچ محصولی را برداشت نکند.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.