محتوا محتوا

صبح تفت گزارش میدهد:


«محمد ابریشمی مقدم» 63 ساله، بیش از 4 دهه است که در تولیدات پارچه ای فعالیت می کند و اکنون سالیانه 250 هزار شال زمستانی تولید می کند.

به گزارش خبرنگار صبح تفت،«محمد ابریشمی مقدم»، 63 ساله متولد تهران دارای مدرک کاردانی نساجی است که برحسب فعالیت پدر و پدر بزرگش در عرصه نخ و پارچه از 16 سالگی به این کار علاقه مند می شود.

وی با پایان تحصیلات خود به عنوان کارشناس صنایع کوچک نساجی وزارت صنعت استخدام می شود اما به خاطر روحیه خاص، قادر به ادامه فعالیت در شغل کارمندی نبوده و به همین خاطر تهران را رها و به یزد مهاجرت می کند.

وی هم اکنون دارای یک واحد تولیدی انواع شال نخی و کش باف در شهرستان تفت است؛ فعالیت بیش از 4 دهه «محمد ابریشمی مقدم» در عرصه تولیدات پارچه ای بهانه ای شد تا با وی به گفتگو بنشینیم.

ابریشمی مقدم در رابطه با آغاز فعالیت خود می گوید: در سال 1361 وقتی به یزد مهاجرت و برای راه اندازی واحد تولیدی اقدام کردم به شهرستان تفت فرستاده شدم و زمینی در شهرک صنعتی قدس فعلی شهرستان تفت که آن زمان بیابان کامل بود به من معرفی شد و پس از گرفتاری های فراوان اولین بافندگی من در این مکان پا گرفت و با وارد کردن ماشین آلات از کشور چکسلواکی، بافندگی پارچه های جین شلواری را آغاز کردم و تا سال 1371 به این کار ادامه دادم.

این کار آفرین ادامه می دهد: در سال 1371 یکسری ماشین های جدید در عرصه تولید پارچه وارد شده بود و ماشین های بافندگی من کارایی لازم را نداشت به همین خاطر دستگاه ها را فروختم و به کار تجارت و فعالیت در بازار تهران پرداختم، پس از حدود 10 سال به خاطر ناراحتی قلبی کار بازار را رها کردم و دوباره به کارگاه بافندگی خود در تفت برگشتم و با تجهیز کارگاه به دست های کش بافی  کار تولید شال زمستانی را در سال 1380 آغاز کردم.

وی از فاز جدید فعالیت خود می گوید و ادامه می دهد: به خاطر کمبود جا مجبور شدیم در سال 1373 فاز جدیدی از کارخانه را در شهرک صنعتی تفت 2 راه اندازی کنیم که در فاز جدید کارگاه به شرکت حجاب آرا ابریشمی با شراکت فرزندانم تبدیل شد و عملاً از سال 1394 با سرمایه ای حدود 6 میلیارد تومان در 14 هزار متر زمین با زیربنای 2هزار و 700 متر فعالیت خود را در تولید شال و روسروی قوت بخشید.

این تولید کننده داخلی در رابطه با سرمایه اولیه خود، اذعان می دارد: در راه اندازی فاز جدید کارخانه حدود یک میلیارد تومان وام از بانک سامان گرفتیم که از سال 1394 تاکنون هیچ مقداری از آن را نتوانستیم پرداخت کنیم و با هماهنگی با بانک فقط سود آن را پرداخت و اصل را تمدید می کنیم.

ابریشمی میزان تولید سالیانه کارخانه خود را بر حسب تُن می داند و ادامه می دهد: سالیانه حدود 50 تن و به عبارتی 250هزار شال در سال تولید داریم که حدود 90 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این کارخانه مشغول فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه مواد اولیه کارخانه فقط نخ است اضافه می کند: مزیتی که تولیدات ما نسبت به تولیدات مشابه سایر همکاران دارد این است که ما نخ مورد نیاز یکسال خود را که تولید داخل کشور است از ابتدای سال با الیاف مخصوص شال سفارش می دهیم یعنی نخ تولید شده دارای نرمی و لطافت خاصی است تا در تهیه و تولید شال استفاده شود.

این تولید کننده تاکید می کند: تولیدات ما با برند H and A در بازار عرضه می شود و حضور مداوم ما از سال 1380 تا به حال در بازار باعث شده تا این برند به برند شناخته شده ای تبدیل شده و نگرانی از فروش برای ما ایجاد نکند.

این کارآفرین، موفق نحوه فروش محصولات خود را تشریح و اذعان می دارد: از آنجا که محصولات ما کش باف مخصوص زمستان است همه ساله ما 9 ماه را تولید و انبار می کنیم و 3 ماه به بازار عرضه می کنیم که فروش ما از نیمه مهر ماه آغاز و تا نیمه آذر ماه ادامه دارد.

وی ادامه می دهد: فروش، طراحی و رنگبندی محصولات ما توسط فرزندانم که شرکای من در شرکت هستند و در بازار مرکزی تولید شال و روسری فعالیت دارند(بازار جعفری) انجام و به شهرستان ها ارسال می شود.

ابریشمی در رابطه با صادرات محصول خود به خارج از کشور اذعان می دارد: تاکنون مستقیماً صادراتی به خارج از کشور نداشتیم اما مشتریانی داریم که بصورت چمدانی محصولات ما را به کشورهای ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان و افغانستان می فرستند.

ابریشمی مقدم، با انتقاد از واردات بی حد و نصاب محصولات مشابه از کشورهای مانند چین، می گوید: قاچاق شال از کشورهای مانند چین به کشور، فروش و قیمت محصولات تولیدی ما را با مشکلات جدی مواجه کرده است به گونه ای که در مواردی حتی قیمت کالای قاچاق با قیمت نخ ما که مواد اولیه محسوب می شود برابری می کند.

 

بخش دوم این مصاحبه در رابطه با وضعیت تولید در کشور در روزهای آتی منتشر خواهد شد.
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.