محتوا محتوا

نماینده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در استان یزد:


نماینده کمیته جستجوی مفقودین در رابطه با مسائل و حواشی پیش آمده تدفین شهدای گمنام در تفت گفت: کمیته جستجوی مفقودین دو مکان را پیشنهاد و تایید کرد اما شورای شهر تفت با آن مخالف بود و حتی مکان سومی را هم که خود این مسئولان پیشنهاد دادند تایید شد اما بازهم با تدفین شهدا مخالفت شد.

نماینده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در استان یزد در گفتگو با خبرنگار صبح تفت در رابطه با مسائل و حواشی پیش آمده تدفین شهدای گمنام در تفت گفت: درخواست شهید گمنام برای فضای عمومی شهرها، توسط مسئولان شهرستان انجام می شود و پیگیری آن توسط کمیته جستجوی مفقودین در استان ها انجام می شود؛ تخصیص و تدقین شهید در مراکز آموزش عالی نیز درخواست ها جداگانه ای دارد که با مسئولیت رئیس آن مرکز دنبال می شود.

«سیدهدایت بنی‌فاطمه» افزود: سال گذشته مسئولان شهرستان تفت در درخواستی با پیشنهاد پارک بزرگ شهر خواهان تدفین شهدای گمنام در این شهر شدند؛ بر اساس این درخواست، سردار باقرزاده که به عنوان متولی تدفین شهدای گمنام از سوی رهبر انقلاب انتخاب شده اند و جانمایی اصلی تدفین شهدا را در کشور انجام می دهند؛ با حضور در شهرستان تفت جلسه ای را با مسئولان شهرستان تفت تشکیل دادند نظرات و مکان های مختلفی مطرح شد اما سردار باقر زاده با پارک شهر تفت موافقت کردند البته سردار باقرزاده از بوستان امام خمینی(ره) شهر تفت هم بازدید و نقطه ای را در این پارک نیز انتخاب کردند.

وی خاطرنشان کرد: اما چون نگاه اول و پیشنهاد اول مسئولان تفت، پارک بزرگ شهر بود؛ جانمایی در این پارک انجام شد؛ ما هیچ دخالتی در تصمیم گیری نداریم و تصمیم گیری برعهده سردار باقرزاده است که بر اساس درخواست مسئولان شهر انجام می شود.

بنی فاطمه اضافه کرد: نکته بعدی که باید توجه شود این است که کمیته جستجوی مفقودین برای جانمایی مکان تدفین شهدا، معیارها و ملاک های دارد که محل مورد نظر باید دارا باشد و پارک بزرگ شهر تفت بیشتر این شرایط و معیار ها را داشت اما با مخالفت مسئولان موضوع بوستان امام خمینی(ره) در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول تصریح کرد: بوستان امام خمینی(ره) تفت، مکانی بود که خود شهردار تفت برای تدفین شهدا پیشنهاد داده بود اما در این بوستان هم نقطه ای که مورد نظر سردار باقرزاده بود با دلایلی نظیر اینکه این مکان اجاره است و ... مخالفت شد.

وی ادامه داد: با این حال، جای دومی در بوستان با حضور فرماندار، شهردار، امام جمعه، رئیس شورای شهر تفت و دیگر مسئولان انتخاب شد و با پیگیری های و درخواست هایی که از سردار باقر زاده شد، این مکان مورد تایید قرار گرفت اما مکان نیازهایی نظیر آماده سازی، راه دسترسی، چشم انداز، راه ورود و دسترسی، محوطه سازی، انتقال آب و برق و .... داشت که مسئولان شورای شهر با آن موافقت نکردند.

مسئول کمیته جستجوی مفقودین نیروی های مسلح یزد اضافه کرد: کمیته جستجوی مفقودین دو مکان را پیشنهاد و تایید کرد اما شورای شهر تفت با آن مخالف بود و حتی مکان سومی را هم که خود این مسئولان پیشنهاد دادند تایید شد اما بازهم با تدفین شهدا مخالفت شد لذا کمیته جستجوی مفقودین تقصیری در این مخالف ها ندارد.

وی اذعان داشت: نکاتی در رابطه با مکان پیشنهادی تدفین شهدا در تفت نظیر اینکه در این مکان باید چند درخت قطع شود مطرح شد؛ باید برای آماده سازی این مکان نهایتاً 5 یا 6 درخت قطع می شد؛ اما من از مسئولان شورای شهر و شهرداری تفت سئوال می کنم؟ در این مکانی که شما پیشنهاد دادید وقتی باید سه قبر ساخته شود، آیا راه دیگری غیر از قطع درخت وجود دارد یا نه؟ اگر راهی وجود دارد بگویید تا ما انجام دهیم.

بنی فاطمه تاکید کرد: ولی حقیقتاً ما که برای شهید ارزش قائلیم و خواهان تدفین شهدا هستیم؛ باید برویم یک گوشه دور افتاده را که هیچ یک از معیار ها و ضوابط لازم را ندارد تعیین بکنیم؟! و یا محلی را انتخاب کنیم که در شان و جایگاه شهید باشد؟؛ مسئولان شهرداری و شورای شهر باید بپذیرند که مکان تدفین شهدا باید ظرفیت ها لازم را داشته باشد.

وی در پایان نیز اذعان داشت: کمیته جستجوی مفقودین در هیچ جای کشور و در هیچ زمانی اجبار برای تدفین شهدای گمنام ندارد، اگر جایی اقبال، استقبال و درخواست بود و معیارهای لازم کمیته جستجوی مفقودین برای تدفین شهدا را داشت ما اقدام خواهیم کرد ولی اگر این شرایط نبود هرگز اصرار و اجباری از سوی این کمیته نخواهد بود.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان