محتوا محتوا

توزیع کالاهای اساسی همچنان دردسر ساز؛


مردم از وضعیت توزیع شکر در صف های طولانی بی حاصل ناراحت اند و مشکل اصلی این اتفاق را، شیوه نادرست توزیع و جولان دلالان می دانند.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، این روزها موضوعی که توجه همه را به خود جلب کرده صف‌های طولانی برای خرید شکر است که بعد از مرغ نگرانی‌های بسیاری برای مردم به دنبال داشته است.

به گفته مسئولان استان یزد ماهیانه 5 هزارتن شکر برای اصناف و مصارف واحدهای صنفی و 300 تن هم برای مصارف خانگی در استان یزد توزیع می شود؛ توزیعی که از قرار هر کیلویی 3 هزار و 300 تومان است و با توجه به نرخ آزاد آن بین 6 تا 8 هزار تومان بیشتر به کامل دلالان شیرین است تا مردم .

توزیع نامناسب و کمبود تعداد فروشگاه های توزیع شکر با نرخ مصوب دولتی، باعث ایجاد صف های طولانی بی حاصل در مقابل فروشگاه های توزیع کننده شده است؛ مردم از وضعیت توزیع شکر در صف های طولانی بی حاصل ناراحت اند و مشکل اصلی  این اتفاق را، شیوه نادرست توزیع و جولان دلالان می دانند.

دلالان روزانه 150 کیلو شکر دولتی می خرند

یکی از فروشگاه داران یزدی که وظیفه توزیع شکر را برعهده می گوید: برخی دلالان چندین نفر را به همراه خود وارد صف ها کرده و بین چند فروشگاه جابه جا می شوند و حتی روزانه تا 150 کیلو شکر دولتی خریداری کرده و آن را باقیمتی دوبرابری در بازار آزاد عرضه می کنند.

وی ادامه داد: مگر بر چند نفر و چه مدت می توان نظارت کرد تا کسی دوباره در صف نایستد و شکر نگیرد؟ باید سازوکار مناسبی مانند کوپن که در گذشته وجود داشت برای توزیع کالاهای اساسی ایجاد شود.

سهمیه جدید 260 تنی شکر برای استان یزد/ طراحی سامانه ثبت کد ملی

معاون بازرگانی صمت می گوید: باتوجه به مشکلاتی که چند ماه در بحث تامین شکر در کشور وجود داشت؛ یک سهمیه ای دولتی برای استان های تعیین شده که 5 هزار تن برای اصناف و 285  تن سهمیه خانوار بوده است.

افشار پور، ادامه داد: برنامه این بوده است که برای توزیع سهیمه خانوار تعدادی فروشگاه محدود انتخاب و با حضور بازرس توزیع انجام شود تا از دریافت چندین نوبتی جلوگیری شود؛ اما تفاوت قیمت شکر در بازار آزاد باعث شده تا دلالان به فکر منافع خود باشند.

وی همچنین از تخصیص سهیمه جدید 260 تن شکر به استان یزد خبر داد و گفت: برای توزیع این سهمیه چند فروشگاه تعیین شده و نرم افزاری در داخل استان تهیه شده است تا هر خانوار  با یک کد ملی سهمیه یک ماه خود را دریافت کند.

با فرهنگ سازی و کوتاه کردن دست دلالان از اقلام اساسی، می توان مانع از نارضایتی مردم شد؛ به نظر می رسد مهمترین عامل تلاطم در توزیع کالاهای اساسی نبود یک سازوکار مناسب و روند توزیع مناسب است. 

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان