محتوا محتوا


طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها؛ همه موافق به جز دولت!


هرچند گفته می‌شود طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها حامیان زیادی در کشور دارد، اما دولت اصلی‌ترین مخالف عملیاتی شدن این طرح است.

به گزارش صبح تفت به نقل از یزدرسا، طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها در مجلس دهم پیگیری شد که نهایتا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تصویب رسید. طرحی که در صورت نهایی شدن کلیه مراکز اداری و دولتی کشور در روز پنجشنبه تعطیل خواهند شد.

هرچند گفته می شود این طرح حامیان زیادی در کشور دارد، اما دولت اصلی‌ترین مخالف عملیاتی شدن این طرح است.

دولت با تعطیلی روزهای پنجشنبه مخالفت است

همان زمان که این بحث در مجلس مطرح بود، حسینعلی امیری معاون رئیس جمهور در امور مجلس در واکنش به آن گفت: طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها، آثار مالی نامناسب بر کشور خواهد داشت و هزینه‌های کشور را بالا می‌برد و باعث تعطیلی واحدهای تولیدی می‌شود.

وی با بیان اینکه تعطیلی پنجشنبه‌ها به هیچ وجه به صلاح کشور نیست، افزود: دولت با تعطیلی روزهای پنجشنبه با احترام به نظر طراحان طرح، مخالفت است.

امیری با بیان اینکه تنها یک نفر در دولت موافق طرح تعطیلی روزهای پنجشنبه‌ها در سراسر کشور بود، اظهار داشت: تعداد روزهای تعطیلی در کشور کم نیست و طرح تعطیلی پنجشنبه آثار مطلوبی بر کشور ندارد و هزینه و بار مالی سنگینی بر کشور تحمیل می‌کند.

تعطیلی پنجشنبه‌ها برای دولت بار مالی دارد

همچنین جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص طرح تعطیلی روزهای پنج‌شنبه مراکز اداری و قضایی در مراکز استانها و شهرستان‌ها، اظهار داشت: دولت باید طبق آیین‌نامه داخلی مجلس نسبت به طرح‌هایی که نمایندگان ارائه می‌دهند، اظهارنظر کند و در مورد این طرح پس از بحث‌های کارشناسی در دولت، نظر دولت مخالفت با این طرح بود.

وی اجرای این طرح را دارای بار مالی برای دولت دانست و گفت: در این طرح ساعات کار ادارات از ٩ صبح تا ساعت ۵ بعدازظهر تعیین شده است که با این وضعیت، مسایلی چون تامین ناهار کارکنان نیز باید در دستور کار ادارات قرار گیرد که عملا به دولت بار مالی تحمیل می شود و نظم ادارات نیز دچار اختلال خواهد شد که این موضوع، مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی نیز است؛ لذا با توجه به مجموعه این دلایل اجرای این طرح به مصلحت نبوده و دولت با آن موافق نیست.

مخالفت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت با توسعه گردشگری

با این وجود اما برخی از فعالین گردشگری، تعطیلی دو روز در هفته را امری لازم می‌دانند و معتقدند این مسئله می تواند کمک شایانی به بحث گردشگری در کشور کند. به اعتقاد این افراد، مخالفت با تعطیلی پنجشنبه‌ها در واقع به معنای مخالفت با توسعه گردشگری کشور است.

در همین ارتباط سید امیر ناصر طباطبایی رئیس جامعه هتلداران استان یزد مخالفت با تعطیلی پنجشنبه‌ها را مخالفت غیرمستقیم با توسعه گردشگری دانست و گفت: مدل‌های شناخته شده گردشگری در دنیا به عنوان آغازکنندگان سفر و تفریح و برنامه‌ریزی و صاحبان سبک در خارج از کشور، سال‌هاست که تعطیلات دو روزه پایان هفته را به منظور توسعه گردشگری داخلی خود در اختیار دارند.

وی با بیان اینکه ورودی گردشگران خارجی تقریباً به صفر رسیده است، تصریح کرد: توسعه گردشگری در شرایط کنونی جز تمسک به توسعه گردشگری داخلی، راهکار دیگری ندارد و یکی از راهکارهای توسعه گردشگری داخلی تعطیل شدن پنج‌شنبه‌ها است چرا که حداقل مسافرت‌ها، نیازمند دو شب و سه روز برای سفر هستند.

طباطبایی عنوان کرد: با تعطیلی پنج شنبه‌ها مراکز گردشگری مثلث طلایی در جریان تحریک سفرها مورد استقبال قرار گرفته و سفر می‌تواند با برنامه‌ریزی در هر سه استان یزد، اصفهان و فارس موثر واقع شود.

تعطیلی پنج‌شنبه‌ها طرحی منطقی، کارشناسی شده است

جمال‌الدین عزیزی شهردار یزد نیز با اشاره به اینکه با تعطیلی یک روزه پنج‌شنبه‌ها مجموعا حدود یک ساعت و ربع یا یک ساعت و نیم به فعالیت روزانه افراد افزوده می‌شود، اظهار داشت: این زمان کاری نیز در حال حاضر در اغلب ادارات وجود دارد و اغلب نیروها زمانی اضافه‌تر را در سازمان‌ها و ادارات‌شان سپری می‌کنند که تعطیلی پنج‌شنبه‌ها می‌تواند به رسمی‌تر شدن این زمان اضافه کمک کند و در عین حال کاهش هزینه‌های جاری دولت و ادارات و رفاه نیروها را نیز به دنبال داشته باشد.

وی به برخی از نگرانی‌ها مانند تعطیل شدن ادارات و سازمان‌ها و معطل ماندن مردم در زمینه رفع نیازهایی مانند خدمات بانکی اشاره و تصریح کرد: این مسائل به سهولت از طریق به کارگیری نیروهای کشیک قابل پیگیری و رفع است.

شهردار یزد با اشاره به تأثیر چشمگیر تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در کاهش انرژی، ترافیک و رونق اقتصادی در پایتخت خاطرنشان کرد: همانطور که در تهران شاهد وجود تعطیلی پنج‌شنبه‌ها هستیم درمی‌یابیم که گردشگری نیز لزوما در بیرون از شهرها تعریف نمی‌شود و می‌توانیم حتی با رونق درون استانی این صنعت از مزایای طرح تعطیلی دو روزه پایان هفته برخوردار شویم.

تصمیم‌گیری برای تعطیلی پنجشنبه‌ها نیاز به بررسی همه‌جانبه دارد

عباس علوی‌راد عضو انجمن اقتصاددانان ایران نیز در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به تعطیلی پنج‌شنبه‌ها و اثرات آن بر اقتصاد، گفت: در خصوص تعطیلی پنج‌شنبه‌ها باید هم به قلمرو ملی و استانی، هم به لحاظ بخش‌های اقتصادی و هم بعد بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گیرد و باید دید که اضافه کردن پنج‌شنبه‌ها به‌عنوان یک روز تعطیل به کشور چه اهدافی را برایش در نظر گرفته‌ایم.

وی اظهار داشت: تعطیلی پنج‌شنبه‌ها طبق بررسی‌های صورت گرفته برای عبور دادن صنعت گردشگری از مسئله و مشکلات کنونی و با درگیر کردن سه استان یزد، فارس و اصفهان است و این در حالی است که باید 28 استان دیگر را نیز ببینیم.

علوی راد با بیان اینکه برای حل یک مسئله نمی‌توان شتاب‌زده عمل کرد خاطرنشان کرد: در خصوص تعطیلی پنج‌شنبه‌ها باید تمام مسائل را در سطح کشور در نظر گرفت و بعد درصدد اجرایی شدن آن اقدام کرد.

تعطیلی پنج‌شنبه‌ها یک مطالبه عمومی است

همچنین احمدرضا موحد رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های گردشگری یزد با اشاره به این که هم‌اکنون پنج‌شنبه‌ها روزهایی نیم‌بند و غیرقابل استفاده‌ هستند، عنوان کرد: پنج‌شنبه‌ها به عنوان یک روز کاری، فعال نیست چرا که بسیاری از فعالیت‌های اداری استان‌ها وابسته به سیستم بالا دستی کشوری است که آن‌ها تعطیل هستند و تنها فعالیت این ادارات در ظاهر اتفاق می‌افتد، لذا روز پنج‌شنبه‌ برای ارباب رجوع هم روز مؤثری محسوب نمی‌شود و صرفاً برای دولت هزینه‌بردار خواهد بود.

وی ادامه داد: حذف این نصف روز کاری بی‌خاصیت، می‌تواند در کاهش هزینه‌های جاری نیز موثر باشد و از طرفی فرصتی برای استراحت و به‌سازی نیروی انسانی فراهم خواهد کرد.

موحد تحقق تعطیلی پنج‌شنبه‌ها با حذف یک روز مرده و نیم‌سوخته را اقدام مؤثری در راستای ایجاد یک روز کامل برای استراحت، آرامش خانواده و امور شخصی افراد دانست و گفت: این روز علاوه بر این موارد منجر به ایجاد فرصتی برای خانواده‌ها به منظور برنامه‌ریزی و سفر و فعالیت‌های هدفمند می‌شود.

وی تعطیلی دو روزه پایان هفته را بیش از آنکه به کسب و کاری خاص مربوط شود، یک مطالبه‌ی عمومی دانست و اظهار داشت: منافع این تصمیم، همه‌ی جامعه را در بر می‌گیرد و سلامت روحی و روانی افراد و جامعه را به دنبال خواهد داشت و به پیوند افراد و نزدیک شدن خانواده‌ها کمک می‌کند و علاوه بر آن مؤثر بر رونق تمام اقتصادها است.

موحد تأکید کرد: مسئولان باید در این باره به فکر باشند چرا که تعطیلی پنج‌شنبه‌ها برای تحقق افزایش نشاط اجتماعی و برقراری تعادل میان کار و زندگی می‌تواند مفید باشد.

تعطیلی پنج‌شنبه‌ها بزرگ‌ترین کمک به رونق گردشگری

سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد نیز در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با بیان اینکه تعطیلات آخر هفته و سفر برای مردم یک مسئله مرسوم در تمام دنیا است، اظهار داشت: اکثر کشورهای دنیا تعطیلات پایان هفته‌های دو یا سه‌روزه دارند و تنها چند کشور هستند که تعطیلاتشان یک روز است.

وی افزود: موافقت با تعطیلی پنج‌شنبه‌ها بزرگ‌ترین کمکی است که می‌تواند در شرایط کنونی به رونق گردشگری و ایجاد نقدینگی در کشور و استان‌های گردشگرپذیر داشته باشد.

فاطمی خاطرنشان کرد: برای تصویب این طرح، کار سختی پیش رو است، چون دولت و مجلس باید آن را تصویب کنند؛ علی‌رغم اینکه بخش‌های مدیریتی شهری موافقت خود را اعلام کردند و حتی بحث کاهش هزینه‌ها را نیز داشتند اما دولت تا به امروز مخالف اجرایی شدن این طرح بوده است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان