محتوا محتوارئیس اتحادیه میوه و تره بار استان یزد گفت: اکثر میوه استان یزد از دیگر استان ها به یزد وارد می شود بنابراین اگر قیمتی پایین تر از قیمت سایر مناطق برای میوه در یزد تعیین شود؛ قاعدتاً میوه ای به استان یزد وارد نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، رئیس اتحادیه میوه و تره بار استان یزد، در رابطه باعلت گران تر بودن قیمت میوه یزد نسبت به سایر استان ها، اذعان داشت: ما در بسیاری از موارد مجبور هستیم؛ قیمت میوه یزد را هماهنگ با سراسر کشور تعیین کنیم.

حسین مشرف، افزود: استان یزد تولیدی در زمینه میوه ندارد و تنها برخی محصولات گلخانه ای مانند خیار و گوجه، آن هم به مقدار محدود در استان یزد تولید می شود.

وی تصریح کرد: اکثر میوه استان یزد از سایر استان به یزد وارد می شود بنابراین اگر قیمتی پایین تر از قیمت سایر مناطق برای میوه در یزد تعیین شود؛ قاعدتاً میوه ای به استان یزد وارد نخواهد شد؛ اگر قیمت میوه در سایر استان ها بالا برود ما مجبور هستیم قیمت را در استان یزد نیز بالا ببریم.

مشرف، اذعان داشت: این موضوع درستی نیست که  گفته می شود برخی از کامیوندارانی که میوه را به یزد وارد می کنند؛ قبل از ورود به میدان، منتظر می مانند تا قیمت بالا برود و بعد به میدان می آیند چراکه غرفه داران میدان تره و بار، میوه را از کشاورز و یا دلالان می خرند و قیمت بین آن ها تعیین می شود و کامیونداران تنها میوه را بار زده و به میدان می آورند.

وی در رابطه با التهاب قیمت میوه بویژه در سالجاری گفت: افزایش قیمت دلار باعث شد تا صادرات رونق دوچندان داشته باشد و به دنبال آن بازار صادرات میوه نیز داغ شد؛ متاسفانه عدم برنامه ریزی برای صادرات میوه، باعث کاهش عرضه در بازار داخلی و افزایش قیمت میوه شد.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال صادرات بدون برنامه هندوانه باعث شد تا قیمت هندوانه در یک رشد ناگهانی از 1350 تومان به 3000 تومان برسد هر چند عواملی  مانند افزایش قیمت تمام شده محصول باعث شده  تا کشاورز کشت خود را کم کند.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.