محتوا محتوا

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی یزد خبرداد


رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان یزد از مسمومیت 10 نفر در روز جمعه با گاز منواکسید کربن خبر داد.

به گزارس صبح تفت، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، از مسمومیت 10 نفر در روز جمعه  با گاز منواکسید کربن خبر داد و گفت: 4 نفر در محله اسکان یزد، یک نفر در یزد و 5 نفر در عقدا مسموم شده که بعد از انتقال به بیمارستان و درمان مرخص شدند.

دکتر احمد دهقان هر ساله تعدادی از همشهریان به علت استفاده از بخاری‌های گازسوز غیراستاندارد، جان خود را از دست می‌دهند، اما با شناسایی علایم گاز گرفتگی می‌توانند از خطر مرگ، جان سالم بدر برند.

وی افزود: رعایت توصیه های ایمنی و استفاده درست از وسایل گازسوز باعث کاهش خطر آسیب دیدگی و مشکلات ناشی از آن می شود.

دهقان  با بیان اینکه استفاده وسایل گرمایشی بدون دودکش یعنی استقبال از مرگ به شهروندان توصیه کرد: برای جلوگیری از گازگرفتگی از باز بودن راههای خروجی دودکش های بخاری و آبگرمکن محل سکونت و کار خود اطمینان حاصل کنند.

این مسئول ادامه داد: حتما هفته ای دوبار وسایل گازسوز خود بویژه بخاری را کنترل کنید تا شاهد این قاتل خاموش نباشیم.

دهقان تصریح کرد: گاز منوکسیدکربن هیچ گونه رنگ و بویی نداشته و در اثر سوخت ناقص مواد سوختی و عموما در فضای بسته ایجاد می شود بنابراین استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و بدون دودکش بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت ناشی از این گاز را تشکیل می دهند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان یزد گفت: نشانه‌های مسمومیت ناشی از گاز با بیماری آنفلوآنزا شباهت دارد، سوزش چشم، تنگی نفس، خشونت صدا، کاهش سطح هوشیاری از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است که در ‌‌نهایت به اغما و مرگ می‌انجامد.

وی ادامه داد: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند که چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

دهقان تاکید کرد: در صورتی که خودتان و یا اطرافیان شما دچار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن شدند، لازم است در همان دقایق اولیه مراتب را از طریق شماره تلفن 115 به همکاران ما در اورژانس اطلاع داده و فورا وسیله گرمایشی را خاموش، در و پنجره‌های خانه را باز و سریعا از محل مورد نظر دور شوید.

انتهای پیام/ز.ک
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.