محتوا محتوا

صبح تفت گزارش می دهد:


اقدامات به موقع دامپزشکی تفت مانع شیوع بیماری تب برفکی در این شهرستان شده است.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، تب برفکی بیماری بسیار واگیری است که تقریباً‌ همه زوج‌سمان از جمله نشخوارکنندگان اهلی را مبتلا می‌کند و باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی می‌شود.

تب برفکی، از واگیرترین بیماریهای دامی است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی می‌شود. میزان مرگ و میر در دامهای بالغ، کم است. اما به دلیل ایجاد میوکاردیت ،‌میزان مرگ و میر در دامهای جوان زیاد است.

گرچه این بیماری بین انسان و دام مشترک نیست و از این لحاظ نگرانی خاصی وجود ندارد اما می‌تواند به گله‌های دام صدمه وارد کند.

تب برفکی درمان ندارد و تنها راه پیشگیری از آن واکسیناسیون است به همین دلیل نیز دامداران از شیوع این بیماری بسیار نگران بودند زیرا نمی‌توانند درمانی قطعی برای این بیماری بیابند.

گرچه کنترل این بیماری زمان‌بر و هزینه‌بر است اما تا زمانی که زیر ۱۵ درصد دام‌ها به این بیماری مبتلا نشوند، نگرانی جدی برای سایر واحدهای دامداری و سایر گله‌ها وجود ندارد اما شرط این امر، جلوگیری از جابه‌جایی دام‌های آلوده است.

از آنجا که تب برفکی استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی را در مقطعی بسیار تحت تاثیر قرار داد و شیوع این بیماری در این استان‌ها بالا بود، نگرانی در میان دامداران استان یزد نیز بالا گرفت.

شهرستان تفت یکی از قطب های دامپروری استان یزد است که کنترل چنین بیماری های دامی در آن ضرورت خاص خود را دارد.

تب برفکی؛ بیماری به شدت واگیر دار

رئیس شبکه دامپزشکی تفت در رابطه با شیوع این بیماری در این شهرستان به خبرنگار صبح تفت گفت: بيماري تب برفكي يك بيماري بسيار عفوني و بشدت واگير دام مي باشد كه به لحاظ شدت خسارات اقتصادي يکي از موانع اصلي در تامين بهداشت و توليد دام و فراورده هاي دامي محسوب مي شود.

کنترل شیوع تب برفکی در تفت

میرزایی از کنترل به موقع شیوع این بیماری در تفت خبر داد و افزود: به علت تدابیر مناسب و کنترل های بهداشتی لازم، شیوع این بیماری در تفت کمتر از مناطق دیگر استان یزد است.

وی با بیان اینکه این بیماری تاکنون خسارت هایی را نیز به بعضی از دامداران تفتی زده، گفت: در مجتمع گاوداری چم که بزرگترین مجتمع گاوداری تفت محسوب می شود تاکنون 10 راس گوساله و یک راس گاو تلف شده اند.

دکتر میرزایی اذعان داشت: تلفات این بیماری بیشتر متوجه دام های نابالغ نظیر گوساله و بره و کره است ولی این بیماری عارضه های دیگری ما کم شدن شیر، کم خوراک شدن و لاغر شدن دام را نیز در پی دارد.

عدم همکاری بعضی از دامداران تفتی

این مقام مسئول با انتقاد از دم همراهی بعضی دامداران برای اجرای واکسناسیون گفت: متاسفانه بعضی از دامداران اجازه واکسناسیون دام های خود را نمی دهند و این موضوع باعث می شود تا تلفات این بیماری رشد غیر موجه ای داشته باشد.

واکسیناسیون بیش از 4 هزار و 500 دام

رییس دامپزشکی تفت با بیان اینکه واکسیناسیون تب برفکی کاملا رایگان انجام می شود، گفت: فاز جدید واکسناسیون از 5 روز گذشته آغاز و تا یک ماه آینده ادامه خواهد داشت و در فاز قبلی که در سه ماهه پایانی سال 94صورت گرفت بالغ بر 4هزار و 500 دام سنگین مورد تزریق قرار گرفتند.

تب برفکی؛ بی خطر برای انسان

وی در پایان گفت: این بیماری هیچگونه خطری برای انسان ندارد و در صورتی که این بیماری به اوج خود برسد، دامداران می‌توانند با نظارت دامپزشک اقدام به کشتار دام خود کنند که البته در صورتی که دام داروی خاصی مصرف نکرده باشد و یا در اوج تب نباشد، می‌توان گوشت آن را مصرف کرد.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.