محتوا محتوا

مدیر کل غله استان خبر داد


مدیر کل غله استان یزد گفت: ماهیانه 8 هزار تن آرد یارانه ای بین نانوایی ها و 4 هزار تن آرد نیمه یارانه ای بین آزادپزها و سایر صنوف استان یزد توزیع می شود.

مدیر کل غله استان یزد در گفتگو با خبرنگار صبح تفت، اظهار داشت: سهمیه آرد دولتی در سامانه اینترنتی و بر اساس ثبت نام و نیاز متقاضی تخصیص داده می شود و متقاضی باید بر اساس کاری که تعریف شده است اقدام به ثبت سفارش و خرید کند.

حسین پایدار اردکانی، افزود: اینکه یک نانوایی سهمیه تخصیصی خود را در به جای پخت نان در صعنت دیگری مانند شیرینی پزی استفاده کند، قطعاً تخلف است و باید با آن برخورد شود اما این موضوع به صورت عمده در استان یزد وجود ندارد و به صورت موردی مشاهده شده اشت.

وی اذعان داشت: سازمان صمت برای جلوگیری از چنین مواردی طرحی را در قالب کارتکس پیش بینی کرده است که بر اساس آن موجودی انبار آرد نانوایی ثبت می شود.

توزیع 8 هزار تن آرد دولتی بین نانوایی ها استان یزد

وی با بیان اینکه ماهیانه 8 هزار تن آرد دولتی بین نانوایی ها استان یزد توزیع می شود، اذعان داشت: سهمیه آرد واحدهای نانوایی یارانه ای به صورت ماهیانه و در قالب سه دهک تخصیص می یابد که سهمیه هر نانوایی متفاوت است.

پایدار، ادامه داد: اینکه گفته می شود گندم داران به خاطر قیمت پایین نرخ دولت برای خرید تضمینی گندم، تمایلی به فروش گندم به دولت ندارند، موضوع درستی نیست چراکه قیمت تعیین شده برای سال آینده 1600 تومان در هر کیلو است که نرخ کمی نیست هر چند که احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: گندم کاران معمولا میزان مصرف خود  و میزان لازم برای کشت سال آینده را نگه داشته و محصول مازاد خود را به دولت می فروشند و دولت میزان مازاد مصرف را خرید خواهد داشت و کشاورز مختار است که محصول خود را بفروشد یا نه.

سیلوهای استان یزد هیچ گونه کمبودی ندارد

وی با بیان اینکه موجودی سیلوهای استان یزد هیچ گونه کمبودی ندارد، اذعان داشت: ما در حالی به پایان سال رسیده ایم که برای 6 ماه آینده خود موجود کافی داریم و در ابتدای فصل برداشت گندم در استان هایی مانند خوزستان است و وضعیت مناسب سیلوها منحصر به استان یزد نیست و در کل کشور در وضعیت ایده آلی قرار دارد.

پایدار ابراز داشت: در سالجاری 7 هزار و 500 تن گندم از کشاورزان استان یزد خریداری شده که این میزان مصرف 20 روز استان را تامین می کند و بقیه نیاز را از سایر استان ها وارد کردیم.

واردات 100 هزار تن گندم به استان یزد

وی با بیان اینکه بالای 100 هزار تن واردات گندم به استان یزد داشته ایم، اذعان داشت: این واردات به صورت مداوم از ابتدای سالجاری از استان های گلستان، فارس و خوزستان در حال انجام است و مشکلی در کمیت و کیفیت آرد استان یزد نداریم.

مدیر کل غله استان یزد تصریح کرد: تولید گندم ما در کشور خود کفا شده است و هیچ گونه واردات گندم از کشورهای دیگر نداریم البته ما باید هم واردات داشته باشیم و هم صادرات چراکه در حال حاضر کارخانه های تولید آرد ما با 30 درصد ظرفیت خود در حال فعالیت هستند و ما با واردات هم می توانیم ظرفیت تولیدی کارخانه های آرد خود را بالا ببریم و هم به عنوان یک صادرکننده آرد در منطقه مطرح شویم.

وی در رابطه با قیمت آرد دولتی گفت: آرد دولتی بر اساس درصد سبوس گیری قیمتی حدود 32 هزار تومان به ازای هر کیسه یعنی هر کیلو گندم 665 تومان دارد که این آرد فقط برای واحدهای نانوایی یارانه ای تخصیص می یابد و آرد مابقی مصارف مانند شیرینی پزی ها، تولید کنندگان ماکارونی، آزاد پزی ها و خشکه پزی ها با گندم هر کیلو 900 تومان تامین می شود.

ظرفیت سیلوهای استاندارد یزد باید 5 هزار تن افزایش یابد

پایدار، میزان مصرف ماهیانه آزاد پزی ها و سایر صنوف را 4 هزار تن بیان کرد و گفت: هیچ مشکلی در تامین، توزیع و تخصیص آرد در استان یزد نداریم تنها مشکل ما کمبود سیلوهای استاندارد و مناسب است.

وی تشریح کرد: مجموع ظرفیت سیلوهای استاندارد یزد 77 هزارتن است که این ظرفیت باید 5 هزار تن افزایش یابد تا ما بتوانیم ظرفیت و امکان کافی برای اختلاط و افزایش کیفیت آرد را داشته باشیم.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.