محتوا محتوا


واقعیت ماجرای حمل غیرقانونی مهاجران افغانستانی و ماهگیری رسانه‌های بیگانه


بیش از 100 هزار نفر از اتباع افغانستانی در استان یزد زندگی می‌کنند و حدود 19 هزار دانش‌آموز این کشور نیز در یزد تحصیل می‌کنند.

به گزارش صبح تفت؛ آتش‌سوزی خودرو حامل مهاجران افغانستانی که به طور غیرمجاز وارد استان یزد شده بودند، بهانه‌ را برای هجمه رسانه‌های ضدانقلاب فراهم کرد. نکته قابل توجه اینکه این رسانه‌ها با تحریف آشکار حادثه تلاش دارند، روایتی کاملا غیرواقعی از این حادثه ارائه کنند.

واقعیت ماجرا

سردار عباسعلی بهدائی‌فرد فرمانده نیروی انتظامی استان یزد در خصوص جزئیات حادثه خودرو حامل اتباع غیرمجاز افغانی گفت: صبح روز چهارشنبه مأموران پلیس هنگام کنترل محورهای فرعی مواصلاتی منتهی به شهر یزد به چند دستگاه خودرو که ضمن قاچاق اتباع بیگانه غیرمجاز، مبادرت به قاچاق مواد مخدر نیز می‌کردند، مشکوک شدند و دستور ایست دادند.

وی افزود: مأموران با استفاده از علائم هشداری موفق به متوقف کردن سه دستگاه خودرو و دستگیری تعدادی اتباع بیگانه غیرمجاز و کشف مقداری مواد مخدر می‌شوند. از بین این خودروها یک دستگاه خودرو به فرمان ایست پلیس و صدای تیر هوایی توجهی نکرده و با استفاده از سیستم دودزا و احتراق با سرعت خیلی زیاد متواری می‌شوند.

فرمانده انتظامی استان یزد تصریح کرد: با وجود پنچری لاستیک، خودرو بیش از ٨ کیلومتر ادامه مسیر داده و به علت داغ شدن رینگ‌ها بر اثر اصطکاک، استفاده از سیستم احتراق و دودزا، آتش گرفتن جلو خودرو و نیز ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه، خودرو از جاده منحرف و به گاردریل وسط جاده برخورد می‌کند.

وی ابراز کرد: در این حادثه متأسفانه سه نفر از اتباع غیرمجاز که در صندوق عقب بودند بر اثر آتش‌سوزی، در دم فوت کرده و ٨ نفر نیز به بیمارستان منتقل می شوند که از این تعداد ۴ نفر به صورت سر پایی درمان و از بیمارستان ترخیص می‌شوند.

همچنین احمد ترحمی معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد در این رابطه گفت: مأموران انتظامی شهرستان مهریز پس از کسب اطلاعات موثق مبنی بر تردد چند خودروی حامل اتباع خارجه غیرمجاز و مواد مخدر، به تشدید کنترل محور‌های مواصلاتی استان پرداخته و در این راستا سه خودرو را متوقف کرده و دو خودروی دیگر فراری شدند.

وی افزود: این خودرو‌ها بدون توجه به ایست نیرو‌های انتظامی از موانع ایجاد شده عبور کرده که نیرو‌ها پس از اخطار‌های مکرر و شلیک هوایی به سوی لاستیک یکی از خودروها تیراندازی کردند.

ترحمی اضافه کرد: این خودرو با این وجود به حرکت بر روی رینگ مسیر ادامه و مسافت حدود ۱۰ کیلومتری را طی کرد و در این بین هم با پخش مواد محترقه و دودزا درصدد انحراف مسیر و دور شدن از خودرو‌های پلیس برآمد. ایجاد جرقه سبب شد تا خودرو طمعه حریق شود و متأسفانه سه نفر از سرنشینان فوت و ۸ نفر دیگر مصدوم شده و توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

ماهی‌گیری رسانه‌های بیگانه از آب گل‌آلود

در همین ارتباط سفیر افغانستان جهت بررسی ابعاد ماجرا به یزد سفر و با استاندار یزد دیدار و گفتگو کرد. در هر صورت حمل غیرمجاز مهاجران افغانستانی اقدامی غیرقانونی است که نمی‌توان از کنار آن بی‌تفاوت گذشت.

این در حالی است که بیش از 3 میلیون نفر از مهاجران افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند و بیش از 100 هزار نفر از اتباع این کشور به صورت مجاز و یا غیرمجاز در استان یزد زندگی می‌کنند، افزون بر این حدود 19 هزار دانش‌آموز افغانستانی به طور رایگان در کنار دانش‌آموزان ایرانی در یزد تحصیل می‌کنند.

در حالی که در کشورهای اروپایی حتی از پذیرش بیماران کرونایی کهن سال سرباز زده می‌شد، اما در ایران و به ویژه در یزد و در جریان شیوع کرونا مهاجران افغانستانی همانند دیگر مردم در بیمارستان‌ها بستری شدند و از امکانات بهره برده و مورد درمان قرار گرفتند. همه این‌ها بیانگر این است که اتباع افغانستانی برای زندگی در ایران و به ویژه در یزد، تا کنون با مشکل خاصی مواجه نبودند.

اما مقابله نیروی انتظامی و مسئولین کشور با اقدامات غیرقانونی مانند حمل مهاجران افغانستانی توسط سودجویان، تصمیمی کاملا بجا است و نمی‌توان انتظار داشت مسئولین نسبت به چنین اقداماتی بی‌تفاوت باشند.

حمل غیرمجاز مهاجران افغانستانی‌ علاوه بر اینکه اقدامی غیرقانونی است و در ادامه تبعات قابل توجهی را به همراه دارد، در حین حمل و انتقال هم مشکلاتی را به وجود آورده است به طوری تا کنون موارد متعددی از تصادف خودردوی حامل این افراد با خودروی شهروندان ایرانی که مسیر در حال تردد بودند اتفاق افتاده است و موجب ضرج و جرح و کشته شدن رانندگان و سرنشینان بی‌گناه شده است.

همچنین نیروی انتظامی جهت مقابله با این پدیده غیرمجاز تاکنون چندین شهید داده است که شهید صفاری و شهید دهقانی از استان یزد نمونه‌هایی از این شهدا هستند.

در این بین اما رسانه‌های بیگانه با ارائه وارونه واقعیت تلاش کردند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. اقدامی که البته چیز جدیدی توسط این رسانه‌ها نیست و آن‌ها تا کنون بارها برای ایجاد تفرقه بین ایران و کشورهای همسایه تلاش کردند که دروغ‌فراکنی و فتنه انگیزی در روابط ایران و عراق طی چند سال اخیر نمونه‌هایی از این موراد است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.