محتوا محتوا

دره گاهان هر روز بدتر از دیروز؛


یکی از اصلی ترین و مهمترین مشکلات فعلی اماکن مهم و معروف گردشگری و تفریحی شهرستان تفت نبود متولی و مدیریت است؛ تفرجگاه دره گاهان که در همه ایام سال پذیرای مردم سراسر استان است مثال عینی و مصداق کامل بی مدیریتی و بی توجهی است.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، تفت به عنوان شهر نمونه گردشگری طبیعی شهرستان تفت شناخته می شود و مهمترین محور توسعه این شهرستان گردشگری تعریف شده است.

شهرستان تفت بواسطه آثار تاریخی فراوان، تفرجگاه ها و روستاهای ییلاقی و خصوصا آب و هوای مطبوع به عنوان گردشگر پذیرترین شهرستان استان یزد محسوب می شود.

متأسفانه امروز عدم مدیریت مناسب و عدم پیش‌بینی زیرساخت لازم برای توسعه گردشگری تفت، ظرفیت‌های طبیعی و تفریحی شهرستان را به نقطه تقریباً بحران و تهدید نه‌تنها درزمینهٔ فرهنگی و اجتماعی بلکه زیست‌محیطی رسانده است و حضور چندهزار مسافر و گردشگر را در ایام تعطیلات و اواخر هفته این منطقه را با مشکلات جدی روبرو می کند.

یکی از اصلی ترین و مهمترین مشکلات فعلی اماکن مهم و معروف گردشگری و تفریحی شهرستان تفت نبود متولی و مدیریت است؛ تفرجگاه دره گاهان که در همه ایام سال پذیرای مردم سراسر استان است مثال عینی و مصداق کامل بی مدیریتی و بی توجهی است.

متأسفانه دره گاهان تفت، نه به لحاظ امکانات رفاهی به صورت دغدغه مند مورد توجه مسئولان امر قرار دارد، و نه به لحاظ نظارت فرهنگی.

گواه این قضیه، وضع نامطلوب و دور از شأن سرویس‌های بهداشتی و امکانات رفاهی منطقه است. از طرف دیگر عدم نظارت فرهنگی ـ اجتماعی بر این منطقه، سبب شده در ایام تعطیل عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب دست به اقداماتی بزنند که قلم عاجز از بیان آن‌هاست.

اما مشکلات دره گاهان به سرویس بهداشتی ختم نمی شود بلکه محیط فعلی این تفرجگاه مملو از زباله هایی است که در طبیعت رها شده اند تا جایی که در ایام تعطیل انباشت زباله در منطقه و بوی نامطبوع آن قابل تحمل نیست.

اما مشکل اصلی دره گاهان نبود مدیریت و نداشتن متولی است مشکلی که اکثر امکان تفرجگاهی و گردشگری تفت از آن رنج می برند.

شهرداری آمادگی مدیریت دره گاهان را دارد

رئیس شورای شهر تفت در رابطه با وضعیت دره گاهان تفت می گوید: مسئولیت فعلی دره گاهان تفت بر عهده اداره منابع طبیعی تفت است و مدیریت دره گاهان را این نهاد بر عهده دارد

سید مهدی اعرابی با بیان اینکه شهرداری تفت آمادگی دارد تا این منطقه را ساماندهی کند، اضافه می کند: صحبت هایی برای واگذاری منطقه تفریحی دره گاهان به شهرداری شده است اما هنوز اقدامی صورت نگرفته و تا وقتی شهرداری کاملا این منطقه را تحویل نگیرد نمی توان اقدام موثری انجام داد.

وی در رابطه با برنامه شورای شهر برای این منطقه، نیز ادامه می دهد: شهرداری هیچ برنامه ای جهت اجاره یا واگذاری این منطقه ندارد اما برنامه های موثری برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه دارد ولی تا زمانی که این منطقه به شهرداری واگذار نشود، طبق قانون شهرداری نمی تواند خدماتی ارائه دهد.

 

 

شهرداری برای مدیریت دره گاهان باید برنامه بدهد

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان تفت نیز می گوید: برای حل مشکلات این منطقه تفرجگاهی جلساتی را با مسئولان شهرستان برگزار کردیم ولی شهرداری باید برای در دست گرفتن مدیریت این منطقه برنامه و طرح ارائه کند.

 

 

مدیریت منطقه گردشگری دره‌گاهان نیازمند بخش خصوصی است

فرماندار نیز با بیان اینکه دره‌گاهان در حوزه خدمات شهری تفت قرار نمی‌گیرد و مالکیت آن بر عهده منابع طبیعی است ، می گوید: برای ساماندهی این منطقه، نیاز به حضور اداره کل منابع طبیعی استان یزد است.

فرماندار تفت عنوان می کند: در همین راستا جلسات متعددی با منابع طبیعی برگزار شد و در نهایت مقرر شد طرح جامعی متناسب با شرایط فعلی دره‌گاهان توسط منابع طبیعی با همکاری فرمانداری تفت تدوین شود.

زارع رشکوئیه اضافه می کند: پس از تدوین طرح، فراخوانی برای ورود بخش خصوصی برای مدیریت این مجموعه منتشر خواهد شد تا بتوانیم از ظرفیت‌های گردشگری این منطقه به درستی استفاده کنیم.

وی تاکید می کند: برای مدیریت منطقه گردشگری دره‌گاهان نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم و امیدواریم با حضور بخش خصوصی بتوانیم شاهد ارائه خدمات مناسب به گردشگران و ساماندهی صحیح این مجموعه باشیم.

آنچه از صحبت های مسئولان تفت و وضعیت فعلی دره گاهان بدست می آید چیزی جز این نیست که وضعیت دره گاهان تفت هر روز بدتر از روز است و مسئولان توپ را به زمین هم می اندازند.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.