محتوا محتوا

پای صحبت های جوان کارآفرین تفتی؛


با اینکه کشور هلند هم جمعیت بیشتر و هم ظرفیت های کمتری نسبت به فقط قسمت شمالی ایران دارد اما صادرات دامپروری هلند دوبرابر درآمد نفت ایران است.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، متاسفانه صنعت دامداری و دامپروری ما بر خلاف سبقه قدیمی و تاریخی آنگونه که باید رشد نداشته است؛ امروز ما اگر نگاهی تخصصی به کشور های توسعه یافته اروپایی مانند هلند داشته باشیم متوجه خواهیم شد اقتصاد این کشور بر پایه دامداری و دامپروری فعال است و اکثر درآمد مردم این کشور از صنعت دامداری و کشاورزی است.

برای اینکه عدم توجه به ظرفیت های دامپروری کشورمان ایران به خوبی ملموس و تبیین شود مقایسه ای آماری بین دو کشور هلند و تنها قسمت شمالی ایران صورت گرفته است، هلند 41 هزار کیلومتر مترمربع مساحت دارد و شمال ایران 57 هزار کیلومتر متربع مساحت، جمعیت هلند 17 ونیم میلیون نفر و جمعیت شمال ایران 7 و نیم میلیون نفر است، میانگین بارش باران در هلند 600 میلی متر و در شمال 700 میلی متر است، با اینکه کشور هلند هم جمعیت بیشتر و هم ظرفیت های کمتری نسبت به فقط قسمت شمالی ایران دارد اما صادرات دامپروری هلند دوبرابر درآمد نفت ایران است.

متاسفانه بی توجهی به ظرفیت های موجود و عدم استفاده مناسب از ظرفیت علمی در دامپروری ایران باعث شده است تا دامداری ایران نسل به نسل بدون نه تنها هیچ پیشرفتی بلکه حتی نابودی مراتع را درپی داشته و دامداری ما به همان شیوه اجداد ما ادامه پیدا کند.

البته هستند دامدارانی که با تحقیق و پیگیری و مطالعه منابع مختلف علمی داخلی و خارجی، فعالیت علمی را منبای کار خود قرار داده اند و موفقیت های متعددی در این عرصه بدست آورده اند.

 

اگر بخواهیم در زمینه دامپروری یکی از بهترین مشاغل رو معرفی کنیم , پرورش بره پرواری  را می توان جز بهترین مشاغل کشاورزی و دامپروری نام برد.
پرورش بره پرواری کاری پرسود است که اگر حتی طی دوره پرورش اگر قیمت های مواد اولیه هم افزایش یابد و سودی نداشته باشد یا اینکه حداقل سود را برای دامپرور فراهم کند , ضرری هم به صورت آنچنان نخواهد داشت؛ بنابراین پرورش بره پرواری را می توان جز کارهای دامپروری با ریسک کم معرفی کرد.

«هادی دهقانپور» جوان کارآفرین تفتی است که با سرمایه کم خود پرواربندی دام را آغاز کرده است؛ و مبنای کار خود را فعالیت علمی قرار داده است.

پاسخ به این سئوال که «چه می شود که عده ای می گوید پروار بندی سود ندارد؟» گفتگو ما با این جوان تفتی را شکل داد.

وی می گوید: در پروار بندی توجه به نژاد بسیار مهم است؛ نژادهای یزدی بلوچی که اصطلاحا به ان ها نژاد بومی گفته میشود برای پروار بندی مناسب نیستند چراکه حداکثر وزن ان ها به ۴۰ کیلو خواهد رسید و رشد خوبی ندارند؛ نژاد های تربتی و کردی برای استان یزد بیشترین سازگاری را دارند و بهترین نتایج را در عمل خواهد داشت.

دهقانپور ادامه می دهد: اگر سود دهی پروار بندی را به چهار بخش تقسیم کنیم؛ 50 درصد سود دهی در هنگام خرید حاصل می شود؛ چرا که بره های زیر ۳۰ کیلوگرم مادر ضعیفی داشته و شیر کافی نخورده اند در نتیجه رشد استخوانی نداشته و اصطلاحا شیر سوز شده اند و وزن نخواهند گرفت.

وی تاکید می کند: بره های ک برای پروار خرید داری میشوند باید دارای این ویژگی ها باشند، سر بزرگ،گردن کشیده، سوراخ بینی گشاد، دماغ بزرگ، سینه درشت و پهن، دست و پاهای بلند و کشیده البته در هنگام خرید باید توجه داشت اسهال صرفه و ابریزش بینی و غدد چرکی در بدن دام وجود نداشته باشد.

دهقانپور، 20  درصد دوم سوددهی پروار بندی را در درمان و درمان و دستورات دارویی می داند و می گوید: غالب دام های جوان به انگل های داخلی مبتلا هستند که بعد از خرید باید آن ها را با خوراندن شربت ضد انگل و تکرار " و تکرار دوباره ۱۴ روز بعد انگل زدایی کرد.

وی ادامه می دهد:مکان مناسب نیز بسیار مهم است اگر بره های پروار گرما بخورند و دچار تنش گرمایی شوند، شک نکنید نه تنها چاق نخواهند شد بلکه وزنشان کم می شود.

این کار آفرین تفتی می گوید: 15 درصد سوم سود دهی پروار در تغذیه است، دادن جیره بالانس میتواند رشد روزانه ۴۰۰ گرمی بره ها را رقم بزند منوط به ان که بره های خریداری شده نژاد مناسب بوده و ویژگی های که در بالا ذکر شد را داشته باشند و 15 درصد بخش چهارم سود دهی پروار فروش مناسب بره می باشد.

انتهای پیام/م*




رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 2.0 stars out of 5.