محتوا محتوا


پاسخ یک متخصص به شایعات کرونایی رایج


محمد شریف یزدی گفت: بیماری کرونا هیچ تغییری نکرده اما توان کشف موارد خفیف بیشتر شده است و از این جهت کاهش آمار تلفات را شاهد هستیم.

به گزارش صبح تفت؛ محمد شریف یزدی در گفتگو با خبرنگار  یزد رسا؛ در خصوص افزایش آمار مبتلایان به کرونا و کاهش آمار مرگ و میر گفت: پیش از این و در اسفندماه در زمینه انجام تست برای بیماران محدودیت داشتیم و مجبور بودیم تمام نمونه‌های گرفته شده را به تهران بفرستیم که زمان زیادی طول می‌کشید جواب آنها ارسال شود و از طرفی اوایل تنها از نمونه‌های خیلی بدحال نمونه گرفته می‌شد و تلفات آنها نیز به نسبت بیشتر بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه با راه‌اندازی آزمایشگاه در یزد که به صورت شبانه‌روزی فعال است نمونه‌های سرپایی نیز گرفته شده و برای تست به آزمایشگاه می‌فرستیم و طبیعی است تلفات در موارد شدید بیشتر است و بخواهیم منصفانه نگاه کنیم بیماری هیچ تغییری نکرده و تابلو بالینی و میزان بروز بیماری همان است اما توان کشف موارد خفیف بیشتر شده است و از این جهت مقایسه با گزارش اسفندماه کاهش تلفات کرونا را نشان می‌دهد.

 

ویروس کرونا تحت تاثیر درجه حرارت محیط نیست

متخصص بیماری‌های عفونی و تب‌دار با بیان اینکه گرما تاثیری بر بیماری کرونا ندارد، گفت: متاسفانه بازار شایعات در خصوص کرونا مانند قبل داغ است و در سایت سازمان بهداشت جهانی در بخش کرونا، پاسخگویی به شایعات گذاشته شده و عنوان شده بسیاری از موارد شایعات از جمله قرار گرفتن در گرما و نور آفتاب، خوردن مایعات داغ و .. هیچ تاثیری بر کرونا ندارد.

 شریف‌یزدی با بیان اینکه ظاهرا ویروس کرونا با درجه حرارت محیط سروکاری ندارد، افزود: هم اکنون ما در فصل گرما هستیم و با این وجود بیماری در حال گسترش است و زمانی که در فصل سرد نیز سال بودیم در کشورهایی که آب و هوای گرم و استوایی داشتند موارد بیماری گزارش می‌شد بنابراین دلیلی ندارد که فعالیت ویروس با گرما کاهش یابد.

 

تاثیر ویژگی‌های ژنتیکی و فردی در نحوه نمایش بیماری کرونا

وی با اشاره به تأثیر متفاوت ویروس کرونا بر هر فرد گفت: تقریبا برای هر بیماری عفونی این مورد را داریم که انسان‌ها طیفی از بیماری را نشان می‌دهند بیماران سرطانی که درحال شیمی درمانی هستند، بیماران دارای نقص ایمنی، دیابتی‌ها و بیماران قلبی و فشار خون موارد شدیدتری نسبت به دیگر افراد نشان می‌دهند اما این موضوع یک قانون کلی نیست و موارد بسیاری از گروه‌های پرخطر وجود داشته که بیماری کرونا در آنها خفیف بوده و بالعکس بسیاری موارد نیز بدون اینکه بیماری زمینه‌ای داشته باشند بیماری شدیدتر را نشان داده‌اند اما منکر این موضوع نیستیم که ویژگی‌های ژنتیکی و فردی هر کس در نحوه نمایش بیماری موثر است.

 شریف یزدی در خصوص عوارض ویروس کرونا بر بدن پس از بهبودی بیمار گفت: عوارض بیماری کرونا می‌تواند بماند اما در همه بهبودیافتگان اینگونه نیست، خوشبختانه اکثریت موارد کرونا بعد از بهبودی دیگر عوارض نشان نمی‌دهد اما گروهی نیز شاید دچار عوارض عصبی، پوستی، تنگی نفس پایدار و سرفه شوند که تقریبا 5 درصد موارد بیماری را به خود اختصاص می‌دهند و در اکثریت موارد بهودیافتگان بدون عوارض به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند.

وی در خصوص دست ساز بودن ویروس کرونا عنوان کرد: ما نسبت به ویروس کرونا و عوارض آن آگاه هستیم و نسبت به آن بی تفاوت نیستیم اما نمی‌خواهیم هیجان بی مورد داشته باشیم و ترس در جامعه ایجاد کنیم، انسان‌های زیادی بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند اما ایجاد هیجان و ترس دروغین در جامعه کار اشتباهی است.

 

بی‌خیالی نسبت به اصول بهداشتی موجب برگشت موج کرونا خواهد شد

شریف یزدی گفت: متاسفانه مدتی است که مردم بیماری کرونا را جدی نمی‌گیرند و نسبت به رعایت اصول بهداشتی و فاصله اجتماعی حساسیت نشان نمی‌دهند شاید تنها یک درصد مردم فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند و طبق مشاهدات بنده شاید کمتر از ده درصد مردم ماسک می‌زنند که چنانچه این روند ادامه پیدا کند دوباره بیماری به همان وضعیتی که در اسفندماه و فروردین ماه بود برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه متاسفانه مردم به خرافاتی که اهمیت ندارد بیشتر از واقعیت‌هایی که اهمیت دارد بها می‌دهند، افزود: با وجود اینکه دستکش هیچ نقشی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ندارد اما بسیاری دستکش می‌پوشند و به چیزی دست نمی‌زنند اما بدون ماسک در جامعه حضور پیدا می‌کنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: اکثر مطالبی که در خصوص کرونا منتشر می‌شود دروغ است و مردم نباید بلافاصله مطلبی که می‌خوانند یا می‌شنوند را باور کنند، هنوز هیچ غذایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و همچنین هیچ غذایی که منجر به ابتلا می‌شود شناسایی نشده است، و از طرفی استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده مانند وایتکس موجب آسیب به جسم و ریه می‌شود و برای بهداشت دست نیز همان آب و صابودن و محلول ضدعفونی کننده که برای بهداشت دست توصیه می‌شود خوب است و مردم لازم نیست وقتی در خانه حضور دارند دائم دست خود را بشویند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان