محتوا محتوایزد را حسینیه‌ ایران دانسته‌اند، زیرا نام حسین در هر گوشه‌ای از شهر بر منابر و مأذنه‌ها طنین‌انداز است.

به گزارش صبح تفت به یزدرسا، یزد را حسینیه‌ ایران نامیده‌اند، زیرا  این شهر، شهر حسین است. 

یزد را حسینیه‌ ایران دانسته‌اند، زیرا نام حسین در هر گوشه‌ای از شهر بر منابر و مأذنه‌ها طنین‌انداز است.

یزد را حسینیه‌ ایران خوانده‌اند، زیرا مردم آن به روضه‌ها و مجالس حسینی‌اش دل بسته‌اند و به طعم چای روضه‌اش دلخوش‌اند و با حضورشان در محافل مذهبی با استماع تاریخ جانگداز کربلا، چراغ تاریخ ساز عاشورا را  در دل و جان زنده نگاه می‌دارند. 

یزد را حسینیه‌ ایران می‌دانند، که بی‌تردید خورشید، هیچ صبحی در این شهر، بی‌ذکر زیارت عاشورا بالا نمی‌آید و ماه، هیچ شبی را بی‌قرص نام حسین به خواب نمی‌رود و دل به فردا نمی‌سپارد .

اگر نبود شأن و مقام والای «مدفن الحسین» یعنی کربلای معلی که قبله‌ی عاشقان و عدالت جویان و آزاد‌مردان است و بر هر شهر و دیاری شرف و برتری دارد، یزد را نه تنها حسینیه‌ ایران که حسینیه‌ جهان می‌دانستیم که در حقیقت در هیچ جایی به این اندازه، ذکر و یاد حسین برقرار نیست.

نام‌گذاری یزد به حسینیه‌‌ ایران بر سه اصل قدمت، کثرت و ویژگی سبک خاص عزاداری استوار است.

قدمت؛ از آن رو که ارادت مردم یزد به آل‌الله بویژه حضرت اباعبدالله(علیه السلام) سده‌های طولانی است که برقرار است چنانچه هم‌اکنون در یزد، مجالس ، آیین ها و روضه‌هایی است که عمرشان از 450 سال متجاوز است و سند و گواه آن موجود.

کثرت؛ از آن جهت که در هر کوی و برزن و در هر روز از سال، پرچم عزای حسینی برافراشته است و نیز تعدد تکیه‌ها و حسینیه‌ها و ... به گونه‌ای که هم اکنون بیش از 430 حسینیه تنها در شهر یزد وجود دارد که این عدد با احتساب دیگر شهرهای استان به بیش از1000حسینیه می رسد.

و در نهایت، سبک خاص و تنوع عزاداری با این توضیح که در عین ‌شکل و ‌محتوای یکسان با دیگر شهرها،و جوهی منحصر به فرد و اختصاصی در آیین و مراسم  دارد زیرا نخل برداری یزد - با آن عظمت و شکوه- در هیچ جای دنیا سابقه ندارد و سبک خاص نوحه‌خوانی و سینه‌زنی عزاداران یزدی شهره‌ی عام و خاص است.

دبیرخانه بین المللی یزد حسینیه ایران
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان