محتوا محتوا

روزهای سخت و پرکار آتش نشانان تفتی؛


هر چند که اصل کار آتش نشانان برای مواقع بحرانی تعریف شده است اما مردم تفت چه گناهی کرده اند که باید جان و مال خود را به خاطر کمبود نیرو و ایستگاه آتش نشانی از دست بدهند؟!

به گزارش خبرنگار صبح تفت، در هفته گذشته آتش سوزی های گوناگون در مناطق مختلف شهرستان تفت، روزهای پر کاری را برای آتش نشان تفتی رقم زد؛ حوادثی که بعضا همزمان باهم اتفاق افتاد و مشقت آتش نشانان تفتی در پوشش این حوادث را دوبرابر کرد.

 

اولین حادثه؛ آتش در 5 هکتار از اراضی روستای بیداخوید

آتش سوزی در 5 هکتار از اراضی روستای بیداخوید شهرستان تفت از ساعت 9 صبح آغاز می شود و اطفاء حریق توسط عوامل محلی صورت می گیرد اما به دلیل وسعت حریق و عدم موفقیت در مهار و اطفاء در ساعت 12 از واحد آتش نشانی شهرداری تفت درخواست کمک می شود و عوامل آتش نشانی تفت به وسیله خودرو ایسوزو بزرگ به موقعیت اعزام و در کنار آتش نشانی نیر اقدام به اطفاء حریق می کنند.

نهایتا مهار آتش در ساعت 15و اطفاء در ساعت 17:30 صورت گرفته و عوامل آتش نشانی تفت در ساعت18:40 به ماموریت خود پایان می دهند.

 

دومین حادثه؛ آتش سوزی پژو 405

همزمان با اعزام عوامل آتش نشانی تفت به بیداخوید، حریق یک خودروی پژو 405  در خیابان ساحلی و مقابل فرمانداری تفت اعلام می شود که نیروهای جایگزین آتش نشانی تفت سریعا به وسیله خودرو ایسوزو کوچک به موقعیت اعزام می شوند.

 

سومین حادثه؛ حریق عمدی ضایعات در کمربندی تفت

با مراجعه یکی از شهروندان مبنی بر آتش سوزی در کنار میدان جهاد بلوار کمربندی تفت، آتش نشانی تفت به وسیله خودرو ایسوزو به موقعیت اعزام و با توجه به تعدد کانون های حریق و عدم دسترسی به تمامی آنها، موارد قابل دسترس اطفاءد شدند.

چهارمین حادثه؛ آتش سوزی در ارتفاعات دهستان سخوید

قسمتی از مراتع ارتفاعات گردنه سخوید حوالی ساعت 21.25 دقیقه طعمه حریق شد که بلافاصله بعد از گزارش  آتش سوزی و با حضور به موقع وتلاش قابل تقدیر عوامل آتش نشانی شهر نیر آتش در مدت یک ساعت مهار شد.

 

پنجمین حادثه؛ آتش سوزی در روستای اسلامیه تفت

عوامل انسانی باعث گسترش آتش به یک درخت کهنسال در روستای اسلامیه می شود و با حضور عوامل آتش نشانی تفت، حریق اطفاء می شود.

 

ششمین حادثه؛ باز هم آتش سوزی در سخوید

ساعت21:35 سه شنبه شب آتش سوزی در مزرعه رحمت آباد دهستان سخوید با حضور نیروی های آتش نشانی شهر نیر اطفاء می شود.

 

هر چند که اصل کار آتش نشانان برای چنین مواقعی تعریف شده است و هر کس آتش نشان شد باید چنین سختی هایی را به جان بخرد اما آتش نشانی تفت تنها 10 نیروی عملیاتی  دارد که باید مناطق پشتکوه، پیشکوه و مرکزی تفت را به غیر نیر تحت پوشش قرار دهد که از لحاظ مسافتی تا 80کیلومتر از غرب، 15کیلومتر از شرق، 40 کیلومتر از جنوب را شامل دهشیر، ده بالا، طزرجان، نصرآباد و علی آباد تحت پوشش خود دارد.

آیا تعداد تنها دو ایستگاه آتش نشانی در شهر تفت و نیر که یکی از آن هم نیمه فعال است، جوابگوی وسعت چند صد کیلومتری تفت با این همه پراکندگی جغرافیایی هست؟!

مردم تفت چه گناهی کرده اند که باید جان و مال خود را به خاطر کمبود نیرو و ایستگاه آتش نشانی از دست بدهد؟

گناه آتش نشانان تفتی چیست که همچون سنگ آسیاب باید نه تنها سختی ها و مشقت ها را تحمل بلکه کنایه ها و اعتراض  مردم را هم بشنوند ولی دم بر نیاورند؟

انتهای پیام/ک*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.