محتوا محتوا

صبح تفت گزارش می دهد:


کف قیمتی برای خانه اجاره ای در تفت وجود ندارد اما به طور متوسط و میانگین قیمت اجاره خانه در تفت 400 هزار تومان در تفت است.

به گزارش خبرنگار صبح تفت، از دیرباز تا به امروز مسکن یکی از اساسی ترین نیازهای بشر بوده است و در طول تاریخ با افزایش تعداد جمعیت در اثر بهبود وضعیت بهداشت و سلامت جامعه و افزایش زاد و ولد این مشکل بیشتر از گذشته خود را نشان می دهد به گونه ای که امروزه آپارتمان نشینی و اجاره نشینی یکی از راه حل های مهم برای اسکان مردم در جامعه محسوب می شود.

یکی از مهمترین نیاز های جوانان و بالاخص زوج های جوان داشتن مسکنی است تا در آن بتوانند با آرامش و بدون دغدغه زندگی کنند این نیاز اصلی است که هر شهروند  حق داشتن آن را دارد اما متاسفانه با وجود قیمت های بالای مسکن به آرزوی دیرینه ای برای آنها تبدیل شده است.

وجود قیمت های بالای مسکن نه تنها خانه دار شدن را برای جوانان به آرزویی دورازدسترس تبدیل کرده است بلکه اجاره نشینی را بر آن ها تحمیل کرده است.

زمان حاضر مشکلات اقتصادی خانوارها در کنار تورم بالا موجب افزایش اجاره نشینی شده است و بیشترین درآمد خانواده ها برای اجاره خانه ای پرداخت می شود که شاید کمترین هماهنگی را با خواسته های آنها دارد.

براین اساس مستاجران مجبورند که با درنظرگرفتن شرایط مالی خود، یک خانه را اجاره کنند؛ موضوعی که همیشه هم به نفع مستاجران نیست و اغلب آنها باید با حداقل خواسته های خود در یک خانه ساکن شوند که شاید کمترین امکانات را داشته باشد.

البته به جز اینکه این خانه‌ها یا در زیر زمین هستند و ممکن است ظاهر مناسبی را هم نداشته باشد، اجاره‌های بالایی برای آنها پرداخت می شود که همخوانی با درآمد خانوارها ندارد، ضمن آنکه مستاجران برای پرداخت اجاره بهای کمتر به سمت واحدهای کوچکتر روی آورده اند که این واحدها هم به دلیل نبود امکانات، محل مناسبی برای زندگی یک خانواده به همراه فرزندان به شمار نمی رود.

در شهرستان تفت نیز اجاره نشینی مشکلات و سختی ها خاص خود را در پی دارد.

یکی از شهروندان تفتی در این رابطه به خبرنگار صبح تفت گفت: من و خانواده ام چند سالی است که اجاره نشین هستیم.

«رضا دهقانی»، افزود: سرمایه من آنقدری نیست که بتوانم یک خانه بخرم به خاطر همین مجبور به اجاره نشینی هستم.

وی در مورد شرایط اجاره نشینی در تفت نیز گفت: از طرفی قیمت های اجاره در شهرستان تفت به نسبت سایر شهرستان های استان یزد بیشتر است و از طرفی دیگر نیز خانه با شرایطی غیر از اجاره نشینی مانند رهن به ندرت در تفت پیدا می شود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا کمبود خانه در تفت باعث افزایش اجاره ها شده است؟ گفت: نخیر، در شهرستان تفت خانه هایی وجود دارد که خالی از سکنه باشد ولی یا صاحب خانه قصد اجاره دادن ندارد و یا قیمتی را می گوید قابل تامین نیست.

یکی از مشاورین املاک شهر تفت نیز در گفتگو با خبرنگار صبح تفت، گفت: معمولا فصل اجاره نشینی از ابتدای تابستان آغاز می شود و در ماه های مرداد و شهریور به اوج خود می رسد چراکه ماه مهر آغاز مدارس و سال تحصیلی است و مردم تغییرات و جابجایی های محل سکونت خود را قبل از مهر ماه انجام می دهند.

«علی صالحی» همچنین در مورد شرایط اجاره نشینی در تفت، اظهارداشت: متقاضیان اجاره مسکن در شهرستان تفت به دو دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته خود تفتی ها و دسته دیگر غیربومی ها، که برای خود تفتی ها به تعداد کافی خانه اجاره ای موجود است اما حضور غیربومی ها در تفت باعث شده است تا تعداد خانه اجاره ای در تفت با کمبود مواجه شود.

این مشاور املاک افزود: بیکاری در استان های همجوار یزد، بازار خوب کار، آب و هوای خوب و محیط امن و آرام باعث شده است تا خود تفت به شهری مهاجر پذیر تبدیل شود و همین مهاجرت پذیری دلیلی بر کمبود مسکن شود.

«صالحی» با بیان اینکه امروز در تفت خانه دربست برای اجاره به ندرت یافت می شود، افزود: چندماهی است که حتی یک مورد خانه دربست یعنی خانه ای که مستقل و دارای امکانات زندگی باشد برای اجاره به املاک ما سپرده نشده است و هرچه بوده سوئیت و نیم طبقه بوده است.

این فعال حوزه مسکن نیز در مورد قیمت خانه اجاره ای نیز اذعان داشت: کف قیمتی برای خانه اجاره ای در تفت وجود ندارد اما به طور متوسط و میانگین قیمت اجاره خانه در تفت 400 هزار تومان در تفت است.

وی توضیح داد: قیمت اجاره خانه براساس کیفیت بنا و نزدیکی با مرکز شهر و امکانات شهری متفاوت است اما نوسان اصلی قیمت گذاری مسکن اجاره ای براساس عرضه و تقاضا است.

صالحی با بیان اینکه قیمت اجاره مسکن هرسال 15 تا 20 درصد افزایش دارد، اذعان داشت: این قیمت در شهرستان تفت تحت تاثیر دو عامل تقاضای زیاد و فعالیت تعداد زیاد مشاورین املاک قرار می گیرد و افزایشی بیش از این میزان را دارد.

وی در تشریح این دو عامل گفت: سرآمد تعداد واحد های صنفی در شهرستان تفت مشاور املاک است به گونه ای تاکنون نزدیک به 50 پروانه فعالیت برای این صنف در تفت صادر شده است؛ متاسفانه رشد قارچ گونه مشاورین املاک باعث شده تا قیمت اجاره خانه رشد بیش از حدی داشته باشد چراکه بعضی از املاکیان بی تجربه با بالابردن بی دلیل نرخ به دنبال جذب موجرها هستند و این موضوع باعث می شود متقاضیان ناچار تن به چنین اجاره هایی بدهند.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.