محتوا محتوا

بنابر گزارش بانک مرکزی؛


بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی؛ یزدی ها با پاس کردن 87/7 درصد از چک های صادره خود دومین استان خوش حساب کشور محسوب می شود.

به گزارش یزد رسا، بر اساس اعلام بانک مرکزی، در آذر ماه سال جاری در کل کشور حدود 9/4 میلیون فقره چک به مبلغی حدود 625 هزار میلیارد ریال مبادله گردید که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 2/5 درصد کاهش و از نظر مبلغ 1/5 درصد افزایش نشان می دهد.

در ماه مورد گزارش در استان یزد حدود614 هزار فقره چک به مبلغی 15 هزار میلیارد ریال مبادله گردید که از این تعداد 538 هزار فقره چک به مبلغی بالغ بر 11 هزار میلیارد ریال وصول گردیده و 76 هزار فقره چک به مبلغی بالغ بر سه هزار میلیارد ریال برگشت خورده است.

بر اساس آمارها در آذر ماه امسال 52/8 درصد از تعداد چک های مبادله ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله گردیده است که به ترتیب با 34/9 درصد، 9/6 درصد و 8/3 درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان ها دارا بوده اند. استان یزد نیز با سهم 6/5 درصدی در جایگاه چهارم کشور قرار دارد.

در ماه مذکور در بین استان های کشور بیشترین نسبت تعداد چک های وصولی به کل چک های مبادله ای در استان، به ترتیب به استان های گیلان(87/8 درصد) یزد (87/7 درصد) و البرز (86/5 درصد) اختصاص یافته است و استان های کهگیلویه و بویراحمد (73/6 درصد) کردستان (77/8 درصد) و خراسان شمالی (79 درصد) پایین ترین نسبت تعداد چک های وصولی به کل چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند. به عبارتی یزدی ها با پاس کردن 87/7 درصد از چک های صادره خود دومین استان خوش حساب کشور محسوب می شود.

به این ترتیب در ماه مورد گزارش در کل استان یزد 12/3 درصد از کل چک های مبادله ای و 23/6 درصد از کل مبلغ چک های مبادله ای برگشت داده شده است.

بر اساس آمار موجود، در آذر ماه سال جاری در استان یزد 97/54 درصد از نظر تعداد و 96/9 درصد از ارزش کل چک‌های برگشتی به‌دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

متوسط مبلغ چک مبادله‌ای از دیگر شاخص های این حوزه است که وسعت استفاده از چک را نشان می دهد متوسط کشوری این شاخص 5/3 میلیون تومان است و در استان یزد نیز متوسط مبلغ چک مبادله ای حدود 2/4 میلیون تومان است مجموع این آمارها نشان‌دهنده آن است که فرهنگ چک و خرید‌های چکی در استان یزد فوق‌العاده گسترده است.

انتهای پیام/ق
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.