محتوا محتوا

معاون توانبخشی، اداره کل بهزیستی یزد:


معاون توانبخشی، اداره کل بهزیستی یزد گفت: جمعیت سالمندان استان در حال افزایش است و از لحاظ جمعیت سالمند در رتبه 13 کشور به لحاظ جمعیت سالمند قرار داریم.

به گزارش صبح تفت معاون توانبخشی، اداره کل بهزیستی یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا با بیان اینکه 9.5 درصد یزدی‌ها، سالمند هستند در حالی که این آمار به صورت کلی در کشور، 9.3 درصد است  گفت: جمعیت سالمندان استان در حال افزایش است و از لحاظ جمعیت سالمند در رتبه 13 کشور به لحاظ جمعیت سالمند قرار داریم.

دکتر محمد حسین غنیمت اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به 2 برابر شدن نرخ رشد سالمندی، کشور در یک وضعیت هشداری قرار بگیرد که نیازمند است همه ارگان‌های مربوطه از جمله بهداشت و درمان، تامین اجتماعی برنامه‌ریزی کنند و آماده خدمات به این قشر باشند اگر چنین وضعیتی پیش بیاد و کشور سالمند شود احتمالا با مشکلات اقتصادی و گایین آمدن خط بهره‌وری نیز مواجه خواهیم شد و این وضعیت حالت هشداری برای برنامه‌ریزان کشور است.

وی افزود: باید به نحوی برنامه ریزی شود که اگر هم جمعیت کشور به سمت پیری رفت با توجه به پایین بودن نرخ زاد و ولد حدااقل جامعه سالمند از سلامت جسمی و روحی بهتری برخوردار باشند.

دکتر غنیمت عنوان کرد: سالمندان در جامعه از بیماری‌های روحی و جسمی از قبیل دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان و غیره رنج می‌برند.

وی تصریح کرد: بهزیستی استان یزد دارای 4 مرکز خدمات شبانه‌روزی، 10 مرکز روزانه، 12 مرکز مراقبت در منزل و 6 مرکز ویزیت پزشک در منزل است.

غنیمت افزود: سیاست سازمان بهزیستی این است که به جای توسعه مراکز شبانه روزی سالمندان با تقویت خانواده محوری، به سالمندان در منزل خدمات ارائه شده و مراکز روزانه را توسعه دهد.

وی گفت: بهزیستی استان در نظر دارد با افزایش فعالیت کانون بازنشستگان و فرزانگان و با همکاری نهادهای مربوط مانند علوم پزشکی فعالیت‌های فوق برنامه سالمندان را افزایش دهد تا با آگاه سازی در زمینه سلامت همه افراد سالم پیر شوند.

وی بابیان‌اینکه پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند(ص) پیران و بزرگان را محترم شمارید زیرا احترام به آنها احترام به مقام الهی است اذعان کرد: اول اکتبر برابر 9 مهرماه روز تکریم سالمندان است اما امسال در کشور با به دلیل تقارت با روز عاشورای حسینی هفته تکریم سالمندان 10 تا 16 مهرماه با شعار «حرکت به سوی آینده و بهره‌گیره از توانمندی‌های سالمندان در جامعه» اعلام شد.

معاون توانبخشی، اداره کل بهزیستی یزد اظهار کرد: خدمات حمایتی از قبیل دفترچه بیمه، وسایل کمک توانبخشی، ویلچر و غیره و همچنین خدماتی مانند کار درمانی، گفتار درمانی در مراکز دولتی و غیر دولتی تحت نظر بهزیستی به سالمندان ارائه می‌شود.

انتهای پیام/ز.ک
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان