محتوا محتوادر پی وقوع یک آتش‌سوزی، ۴ هزار متر از باغ‌های شیرکوه در آتش سوخت و بعد از یک تلاش پنج ساعته در نهایت آتش مهار شد.

به گزارش صبح تفت، روستای ده بالا از روستاهای خوش آب و هوا در منطقه شیرکوه است که دو باغ آن طعمه حریق شد و با گسترده شدن آتش در وسعت ۴ هزار مترمربع، تعداد زیادی درخت در آتش سوخت.

به دلیل نبودن ایستگاه آتش نشانی در این منطقه که معمولا در طول سال چندین بار دستخوش آتش سوزی می شود، مهار آتش پنج ساعت به طول انجامید.

مردم در ساعات اولیه برای مهار آتش اقدام کردند اما در نهایت موفق نشدند و دامنه آتش سوزی مدام گسترده تر شد تا از یک باغ به باغ دیگری سرایت کرد و در نهایت 4 هزار متر باغ را به خاکستر تبدیل کرد.

در این باغ‌ها اغلب درختان گردو، به، زردآلو، انار و .... کاشته شده بود و حاصل سال‌ها دسترنج کشاورزان منطقه بود.

ده بالا روستایی ییلاقی در شهرستان تفت و در منطقه شیرکوه است که در روزهای تعطیل معمولان میزبان مسافران گرمازده از تفت، یزد و دیگر شهرستان‌های استان یزد است.

دهیار باغ شاه ده بالا در شهرستان تفت علت وقوع آتش سوزی چهارشنبه هفته جاری را روشن کردن آتش توسط صاحب باغ برای سوزندان ضایعات داخل آن اعلام کرد.

«ولی باغشاهی» با بیان اینکه آتش سوزی در دو منطقه از باغات این دهستان رخ داد افزود: مجموعا سه هزار و 500 متر مربع از باغات در آتش سوختند و همچنین سه هزار متر هم دچار آسیب شدند.

وی با بیان اینکه یک خانه متروکه هم در نزدیکی این باغات در آتش سوخت اظهار کرد: این حادثه در ساعت سه بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته جاری رخ داد و تا ساعت 20 همان شب ادامه داشت.

وی با بیان اینکه این آتش سوزیها توسط مردم و آتش نشانی مهار شد اضافه کرد: یک ایستگاه آتش نشانی در مناطق کوهستانی شیرکوه شهرستان تفت ضروری است.

باغشاهی اظهار کرد:متاسفانه بی احتیاطی شهروندان در روشن کردن آتش و وسعت گرفتن آن توسط نسیم و بادهای بیابانی، این اتفاقات را رقم خواهد زد.

روستای باغ شاه یکی از محلات دهستان شیرکوه (ده بالا ) است که در مرکز ده بالا و 15 کیلومتری شهرستان تفت قرار دارد.
ده بالا ، خوش آب و هواترین و سرسبز رین روستای استان یزد و شهرستان تفت است که در فاصله 50 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

همه ساله در فصول بهار و تابستان این روستای سرسبز ، میزبان خیل گرمازدگان کویر است.

تفت در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد و ییلاقی ترین روستاهای استان یزد را در دل خود جای داده است.

انتهای پیام/م
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.