محتوا محتواکارشناس حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان تفت گفت: متاسفانه تولید پسته تفت در دو و سه سال اخیر با کاهش 80 درصدی به کمتر از 200 کیلو در هکتار رسیده است به گونه ای که کشاورز نمونه تفتی که عملکرد تولید محصولش 15 تن در هکتار بوده است، امسال برای مصرف خود هم پسته ندارد.

کارشناس حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان تفت در گفتگو با خبرنگار صبح تفت در رابطه با آغاز فصل برداشت پسته در شهرستان تفت گفت: برداشت در شهرستان تفت معمولاً از اواسط شهریورماه آغاز و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد.

کاوه صالحی، افزود: 4 هزار هکتار سطح زیرکشت پسته در شهرستان تفت وجود دارد که از این مقدار چیزی حدود 3هزار و 500 هکتار آن بارور هست که به طور متوسط در هر هکتار بین 600 تا 800 درخت وجود دارد.

وی در پاسخ به پیش بینی میزان برداشت پسته در شهرستان تفت گفت: متاسفانه محصول پسته در استان یزد در سه سال اخیر دچار مشکلات جدی  شده است، عدم تامین نیاز سرمایی در فصل زمستان در کنار گرمای زیاد فصل بهار و بارش های پراکنده باعث شده تا تولید پسته بسیار کم شود.

صالحی با بیان اینکه که متوسط عملکرد تولید محصول پسته شهرستان تفت حدود یک تن در هکتار بوده است، اذعان داشت: متاسفانه این مقدار در دو و سه سال اخیر با کاهش 80 درصدی به کمتر از 200 کیلو در هکتار رسیده است به گونه ای که کشاورز نمونه تفتی که عملکرد تولید محصولش 15 تن در هکتار بوده است، امسال برای مصرف خود هم پسته ندارد.

وی تصریح کرد: ارقام غالب پسته کشت شده در شهرستان تفت شامل اکبری، کله قوچی، فندقی و احمد آقایی است که در مناطق طاقستان، دهشیر، مرتاضیه و گاریز برداشت می شود.

کارشناس جهاد کشاورزی تفت تاکید کرد: بخش بیشتری از پسته تولیدی استان یزد به علت کیفیت و طعم مطبوع و مناسب به کشورهای حاشیه خلیج فارس  و برخی کشورهای اروپائی صادر می شود.

وی از فعالیت 23 کارگاه فرآوری پسته در شهرستان تفت خبر داد و گفت: 23 ایستگاه در سطح شهرستان تفت مراحل فرآوری پسته از پوست کنی تا خشک سازی را انجام می دهند.

صالحی، با یادآوری مشکلات کشاورزان گفت: از طرفی متاسفانه تشدید خشکسالی باعث کاهش کیفیت آب و در نتیجه کم شدن تولید محصول پسته شده است و از طرفی نهاده های کشاورزی مانند کود و سم بسیار گران و با کمبود مواجه است به عنوان مثال در سالجاری کود اوره در بازار موجود نبود.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اخبار شهرستان اخبار شهرستان